Teplé a vlhké proudění – místy bouřky, ojediněle silnější

Po Velikonocích panuje v ČR počasí v nevýrazném tlakovém poli. V denních hodinách se tvoří kupovitá oblačnost, z níž se vyskytují lokálně přeháňky a často také bouřky. V bouřkách se objevují menší kroupy a nebo vydatnější srážky. Podobné počasí očekáváme i v nadcházejících dnech. Od východu k nám proudí již několikátý den teplý vzduch, toto teplé proudění v současné době sílí. Vzduch je současně vlhký vlivem výskytu tlakové níže na JV Evropy a tvoří se v něm tedy konvektivní oblačnost, z níž se objevují lokální srážky. Bouřky a obecně tyto konvektivní srážky budou i v dalších dnech na denním pořádku. Bouřky očekáváme každý den do soboty. Každý den budou pro jejich tvorbu vhodnější podmínky na jiných místech ČR, vylučovat je ale nelze nikde, neboť konvektivní jevy jsou špatně predikovatelné a lokalizovatelné.

Příčina současného charakteru počasí

Co je to nevýrazné tlakové pole? Počasí v daném místě plně neovlivňuje tlaková výše, ani tlaková níže. Počasí je v případě nevýrazného tlakového pole proměnlivější, panuje přechodně i slunečno nebo polojasno, občas se objeví velká oblačnost a s ní spojené srážky. Vzhledem k teplému proudění dalších dnů a roční době se bude místy jednat o bouřky, ty mohou přinést lokálně vyšší srážkové úhrny. Tlak vzduchu je v místě nevýrazné synoptické situace vyrovnaný či bez větších rozdílů.

Co je to letní denní chod oblačnosti? Jedná se o běžnou konvekci, jinými slovy o vývoj kupovité oblačnosti. V případě absence jiné než kupovité oblačnosti panuje ráno jasno, v teplém proudění se za slunečního svitu utvoří vhodné podmínky pro vznik konvekce. Kolem poledne začne narůstat kupovitá oblačnost. Jsou-li vhodné podmínky, oblačnost naroste až do stádia přeháňky, které pak mohou za vlády vhodných podmínek zesilovat a přerůstat v bouřky. Jedná se o výskyt konvektivních srážek odpoledne a večer, kdy se bouřky a přeháňky začínají opět rozpadat, později večer či v noci se též rozpadá i oblačnost. Tyto konvektivní srážky mohou přinést i vyšší úhrny než například přechod fronty, nicméně jen lokálně. Je-li přeháněk a bouřek skutečně hodně, přinesou srážky na většinu daného území. K takového charakteru počasí dochází nejčastěji od poloviny jara do konce léta.

V bouřkách se mohou lokálně objevit menší kroupy a také prudké srážky, které přinesou za kratší čas vyšší srážkový úhrn. Mohou způsobit lokální povodně, které rychle přijdou, ale též rychle odezní. I když to například v neděli vypadalo na útlum konvekce vlivem vrstevnaté oblačnosti, nakonec se na J/JZ Čech objevily k večeru vhodnější podmínky pro vznik bouřek a ve Strakonicích se objevila poměrně dosti silná bouřka s prudkým deštěm a kroupami. Bouřky mohou být silnější, ale nepřinesou většinou extrémní poryvy větru, neboť hodnoty střihu větru jsou zatím prakticky nulové.

Více se o bouřkách dozvíte v našem speciálním velkém článku VŠE O BOUŘKÁCH.

Týdenní výhled počasí

St 23.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 8/4°C, max. 18/22°C

Čt 24.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 9/5°C, max. 19/23°C

Pá 25.4.: oblačno déšť přeháňky, min. 11/7°C, max. 19/23°C

So 26.4.: oblačno přeháňky, min. 12/8°C, max. 16/20°C

Ne 27.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 17/21°C

Po 28.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 10/6°C, max. 14/18°C

Út 29.4.: polojasno , min. 8/4°C, max. 17/21°C

St 30.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 10/6°C, max. 18/22°C