Proč si vybrat právě sprchový kout

Rekonstruujete dům či byt a nevíte si rady co s koupelnou? Vsadit na klasiku v podobě vany nebo si raději pořídit sprchový kout? V současnosti si lidé čím dál tím častěji volí spíše druhou variantu.

Úspora místa i peněz

Sprchové kouty mají jednu nespornou výhodu, lze je umístit i do menších prostor a v koupelně tak ušetří spoustu místa, které by jinak zabírala vana. Dokonce i velmi malá místnost pak působí vzdušněji a při správném výběru barev můžeme prostor opticky zvětšit, a nejen to, toto řešení nám také sníží náklady na bydlení. Dát si sprchu je totiž mnohem ekonomičtější, než si napouštět plnou vanu vody.

Při rekonstrukci koupelny se vyplatí myslet i na poněkud vzdálenější budoucnost, protože se jedná o nemalou investici. Napadlo vás už, jak budete v pozdějším věku složitě vylézat z vany s bolavými zády? Asi to nepůjde zrovna snadno, že? Tyto situace dokáže vyřešit sprchový kout, protože se nebudete muset nikde zbytečně hrbit a složitě si sedat.

S vaničkou i bez

Sprchové kouty se rozdělují na dva základní typy. Jako první vám představíme tzv. Walk-in, jedná se o sprchový kout s vyspádovanou podlahou, v níž je umístěn odtok. Toto řešení skvěle propojuje prostor sprchového koutu se zbytkem koupelny, jelikož plynule navazuje na dlažbu koupelny. Navíc si můžete pohrát s tvarem odtoku, který nemusí být nutně kulatý, lze si vybrat z pestré škály tvarů.

Častější volbou jsou sprchové kouty s vaničkou. Tento typ ocení hlavně rodiče s malými dětmi, protože je-li vanička hlubší, mohou si v ní ratolesti užít dost zábavy. Starší osoby naopak volí spíše nižší vaničky. Vybírat můžete z různých designů, velikostí i materiálů. Nejčastěji se používají vaničky z akrylátu, na trhu jsou také vaničky z umělého mramoru, keramiky nebo smaltované, tyto varianty jsou však o něco málo dražší.

Pro milovníky prostoru

Při pořizování sprchového koutu se nemusíte bát, že se budete cítit stísněně, můžeme si vybrat z široké nabídky tvarů a velikostí. Ti kteří preferují volný prostor si mohou vybrat i otevřené sprchové kouty, které opticky zvětší koupelnu a odpadne také i čištění bočních stěn.

V případě, že preferujete uzavřené sprchové kouty, máte možnost vybrat si různé typy otevírání sprchového koutu,  posuvné, s otevíráním do prostoru, otočné nebo zalamovací. U těchto variant je náročnější údržba, zvláště když je voda tvrdá, problém ale snadno vyřeší použití přípravku odpuzujícího vodu, kapky stečou rychle dolů a vy můžete stěny pouze otřít hadříkem. Uzavřené sprchové kouty mají ještě jednu výhodu – skvěle drží teplo, takže se nemusíte bát, že by vám při sprchování byla zima.