Podle čeho vybírat dětské kolo?

Děti jízdu na kole milují. Z toho důvodu je třeba pořídit jim kvalitní kolo, na němž bude jízda pohodlná tak, že ho nebudou chtít dát z ruky. Na co se při jeho nákupu zaměřit?

Hlavní roli hrají věk a výška

Jedná se o základní parametry, podle nichž se budete při výběru kola řídit. Například dětské kolo 16 nepatří do rukou více jak 10letého dítěte. Co toto číslo představuje? Je označením průměru kola, což znamená, čím větší číslo, tím je velikost kola větší. Průměr kola 14″ je určen dětem ve věku 3-5 let s výškou do 115 cm. Kolo 16″ je pro 4-7leté dítě do 125 cm, 20″ je ideální pro 6-9 leté dítě do 135 cm a průměr kola 24″ sedne dětem ve věku 8-12 let do 155 cm. Dětem, kterým je více než 10 let a měří nad 155 cm, je určeno kolo s průměrem 26″.

Důležité je dítě správně změřit

Je třeba si uvědomit fakt, že dětská kola se vybírají oproti těm pro dospělé podle průměru kol v palcích. U dospěláckých kol se při výběru řídíme podle velikosti rámu. Výšku dítěte změříme tak, že ho postavíme zády ke zdi. Je dobré změřit též vzdálenost rozkroku od země tím, že dítěti vložíme mezi nohy knížku. Obecně platí, že prostor mezi rámem a rozkrokem by měl tvořit 5 cm. Samozřejmě je nejlepší, pokud s dítětem přímo navštívíme prodejnu, kde si kolo naživo vyzkouší.

Jaká by měla být výbava?

Těm nejmenším, jimž jsou učena 14″ kola, postačí protisměrná brzda, kterou v případě nebezpečí rychle zašlápnou. U tohoto kola se ještě můžeme setkat s balančními kolečky. Pro zajištění bezpečnosti je nezbytnou výbavou plastový kryt na řetěz. Oproti tomu 20-24 palcová kola jsou vybavena přehazovačkou, volnoběžkou, odpruženou vidlicí a čelisťovými brzdami. Pro jejich maximální účinnost se vyhněte kolům s plastovými ráfky, s nimiž se setkáte zejména v hypermarketech. Juniorská kola jsou vlastně zmenšeninou kol dospělých, proto na nich lze překonávat i delší vzdálenosti a náročnější terén.

Na hmotnosti záleží

Při výběru kola se rovněž zajímejte o jeho hmotnost. K věku dítěte je třeba vybrat odpovídající váhu kola, aby se mu s ním dobře manipulovalo. Proto při zkušební jízdě by si dítě mělo vyzkoušet kolo zvednout, položit, otočit se s ním, vyjet na chodník. Lehká kola jsou vyrobena z hliníkových slitin, ovšem je u nich třeba počítat s vyšší investicí.

Na co si dát pozor

S nákupem dětského kola nespěchejte, a rozhodně dejte přednost specializované prodejně před zmiňovanými hypermarkety. Nesnažte se též ušetřit tím, že koupíte dítěti větší kolo, než potřebuje, aby mu déle vydrželo. Dbejte na vyzkoušení kola, aby na něm posléze dítě nesedělo nepřirozeně a jízda byla pro něj fyzicky namáhavá. V neposlední řadě nezapomeňte na nákup bezpečnostních cyklistických doplňků, mezi něž patří cyklistická helma, zvonek, odrazky a světla.