Jak vybrat zimní pneumatiky? Pár rad, které se budou hodit

Letos jsem se rozhodl nenechat zimní přípravu auta na poslední chvíli. Pneuservisy bývají v tomto období již beznadějně obsazené a kola měníme se sousedem. Jsou pak nevyvážená, což je poznat. Tuto sezónu mne navíc čekal nákup zimních pneumatik, protože ty staré jsem si již ani nebral domů ze servisu. Byly sjeté. Podívejte se, jaké tipy na dobré zimní pneu jsem sesbíral. Třeba se budou hodit i vám.

Proč „NE“ univerzálním pneumatikám?

Bušíte se hrdě do hrudi, jak jste situaci vyřešili chytře celoročními pneumatikami? Sám jsem je pár sezón používal a na jízdních vlastnostech jasně poznáte, že jde pořád jen o kompromis. Pokud jezdíte často, bydlíte v místech, kde se umí zimní sezóna dokonce pochlubit náledím či sněhem, v zimě jezdíte na hory, nebo absolvujete zimní jízdu po nevyzpytatelné D1 od Prahy až do Brna (případně až do Bratislavy), rozhodně se s univerzálními pneumatikami nespokojte. I průměrná zimní pneumatika se nakonec pochlubí lepšími jízdními vlastnostmi než celoroční.

TIP: Osvědčené zimní pneumatiky za výhodné ceny

Myslíte si, že nákupem pouhé jedné sady celoročních pneumatik nějak zásadně ušetříte? Omyl! Ty, které vychází dobře z testů, a kterým bych byl ochoten svěřit životy rodiny a své bezpečí, nejsou rozhodně levnými. Když se to spočítá, ano, ušetřím na přezouvání, a něco málo za pneumatiky. Jde však v řádu o stokoruny. Když do toho ještě započteme spotřebu, která bude rozhodně u letních pneumatik nižší než u univerzálních, myslím, že jsme nejen cenově vyrovnáni, ale jednoznačně vychází jako ekonomičtější řešení používat letních a zimních pneu. A to jsem stále ještě nezapočetl kilometrový nájezd a nutnost v zimě mít pneumatiku s hloubkou dezénu 4 a více mm. Takže „celoroky“ budete muset vyměnit rychleji.

Už téměř jako nepodstatnou nevýhodu zmíním to, že mnozí řidiči preferují jinou šířku pneumatik v létě a v zimě, a mají ji tak zapsanou i v technickém průkazu. A celoroční pneumatiky vám nabídnou jen jednu šířku po obě sezóny.

Dva tipy na top zimní pneumatiky

Continental WinterContact™ TS 860 S

Ten, kdo jako já věří, že s novinkami přichází vylepšení, sáhne po pneumatikách Continental WinterContact™ TS 860 S. Tyto jsem zvolil pro naše rodinné auto, na kterém najezdíme až 30 000 km ročně. Používáme jej na dlouhé trasy a současně v něm denně jezdím do práce. Slibují skutečně extrémně nízký valivý odpor, a tedy nízkou spotřebu paliva. Což se hodí, když autem jezdíte hodně, i když nemáte zrovna auto, které by bylo na dietě, ale spíše pořádného jedlíka. Pneumatiky mají vynikající jízdní vlastnosti na sněhu, nejlepší brzdný výkon i v zimních podmínkách, a přitom jsou skvěle ovladatelné i na suchu.

Barum Polaris 3

Druhému automobilu v naší domácnosti vládne manželka. Používá výhradně Barum. Takže letos měníme za nové Barum Polaris 3. Autem denně popojíždí po městě: děti do školy, ze školy, na kroužky, nákup. A tak pořád dokola pět dnů v týdnu. Na víkend má auto volno. Barum Polaris 3 je pneumatika, která šetří rodinný rozpočet, protože má nízký valivý odpor a snižuje spotřebu. Nabízí dobré jízdní vlastnosti na mokré vozovce, což je typická zimní situace ve městě. Je stabilní, má vynikající brzdný výkon i skvělé samočisticí vlastnosti. Není ani náchylná k rychlému opotřebení, a tak si od ní slibujeme dlouhou životnost.