Handbag, neboli taška do ruky

Kdo tuhle věcičku, bez níž se my ženy povětšinou neobejdeme, vymyslel, se nejspíše již nedozvíme. Faktem je, že se již užívala ve starém Egyptě. Současnou podobu však získala až v 19. století, kdy došlo k technické revoluci. Moderní vzhled kabelek, které již přestaly být součástí ženského prádla, získaly ve Velké Británii.

Mohla za to skutečnost, že se začalo hojně cestovat vlakem, a právě stále více žen se stávalo mobilním, a tak vznik kabelky představoval jako praktické ruční zavazadlo. Mezi první tvůrce kabelek patří Hermes, jehož společnost na výrobu kabelek byla založena v roce 1837 Thierry Hermesem. Luis Vuitton Hermese následoval a představoval výrobce zavazadel pro pařížské boháče. Obě společnosti do dnešních dnů představují to nejlepší, co vám svět kabelek může nabídnout.

Kabelky přes rameno

Kabelky přes rameno, tedy takové, jaké známe dnes, vznikly až v roce 1930. Tehdy vládl styl Art Deco a byly vynalezeny plasty a zip. S válkou došlo k rozvoji kabelek přes rameno, avšak získaly vojenský vzhled, byly více hranaté a hlavně praktické. Byly hlavně ze dřeva, plastu a syntetického hedvábí. Objevil se tvar ramenních stahovacích pytlů.

Po válce se kabelky staly díky Dioru kultem. Vojenský styl byl potlačen a do popředí se dostává vyzdvihování ženskosti (krása a rafinovanost). Objevila se zde malá kabelka.

Kde vzniklo pravidlo kabelky?

Pravidlo vhodné šaty a správná kabelka, vzniklo v šedesátých letech minulého století.

V tomto období vzniklo hlavní členění kabelek. V této době byly velice oblíbené textilní kabelky, výšivkové a s květinovými motivy.

Ke konci sedmdesátých let se do módy vrátily kabelky se spoustou přezek a zipů.

90 léta svět Unisexu

V této době vznikly vůbec první fitness tašky. Módní se staly batohy, které se staly unisexovou součástí dětí, žen, mužů i seniorů. Velkým hitem se tehdy stala prošívaná taška od Very Bradley.

Kabelky jednadvacátého století

S postupem času se kabelky staly součástí nejen žen, ale i mužů. Dnes pánskou verzi kabelek nosí muži zcela běžně. Kabelky již dávno nepředstavují pouze jeden, či dva určité styly.

Dnes existuje celá řada různých stylů a ještě více materiálů, z níž mohou být vyrobeny.