3D skenování: Kopírujte v realitě

Technologie se neuvěřitelně posouvají dopředu. Ještě jsme si pořádně ani nezvykli na 3D tisk a už můžeme využívat další unikátní služby. 3D skenování. Jaké přednosti se naskýtají zde? Prozradíme vám vše.

3D skenování jakéhokoli předmětu

Princip klasického skenování jistě znáte. Vezmete papír, vložíte jej do skeneru a daný dokument se vám uloží do počítače. Princip tisku do formy 3D už lidé zvládli. A nyní je na řadě 3D skenování. To probíhá tak, že speciální přístroj zanalyzuje daný trojrozměrný objekt či prostředí, ve kterém se nachází. Zkrátka sejme pohled před sebou, jako kdybyste použili fotoaparát. Přístroj na 3D tisk se zaměří na daný prostor a uloží si potřebné údaje o tvaru, barvu, proporce apod. V počítači uložené informace pak slouží k tomu, že se posléze mohou vytvořit 3D modely.

Jaké jsou výhody 3D skenování?

K čemu slouží 3D skenování a kdo jej využije? Samozřejmě se nabízí virtuální realita, videohry či prostor ve filmech. 3D objekty se dnes hojně využívají i ve zdravotnictví. Například v jednom místě na Zemi se vyrábějí speciální ortézy a ty potřebují ve zdravotních zařízeních i na druhé straně zeměkoule. Stačí vytvořit 3D scan, poslat jej počítačem a na onom druhém konci si mohou vytvořit onu protézu během pár dní. Žádné školení, žádné složité posílání křehkých předmětů přes půl světa. Vše se neuvěřitelně zrychlí a zefektivní. 3D skenování se rovněž uplatňuje v designu, inženýrství, architektuře nebo i v digitalizaci památek.

Naskenujte sami sebe

Lidé mají tendence zkoušet, jak si technika poradí s nimi. Možná jste zkoušeli, či jste se setkali s někým, kdo zkoušel na kopírce otisknout svoji ruku nebo obličej, vtipálci si zdokumentují i jiné části těla. Samozřejmě se nabízí, jestli lze oskenovat i sám sebe. Odpověď zní: ano. Musíte si jen vzít vhodné oblečení, což je matný, barevný (či bílý) oděv, rovněž i džínovina. Nehodí se černá barva a lesklé materiály, jako je kůže, lakované boty nebo latex. Během 3D skenování, které trvá pár minut, se zaznamená váš vzhled, proporce, či výraz obličeje. Technologie se nemusíte bát, je nezávadná pro dospělé i děti. Navnadili jste se? Tuto službu nabízí například firma 3Dees.

3D skenování – výsledek

Výsledkem 3D skenerů je model ve 3D formě, a sice ve formátu .stl či .obj. V praxi se jedná o polygonové 3D modely, které lze otevřít v mnoha softwarech a nahrát je do CAD modelářů. Následně lze vytisknout zobrazovaný objekt ve 3D formě dle parametrů, jaké si zvolíte. Jistě vás zajímá i cena. V tomto případě je velmi složité představit obecně danou částku, protože záleží na složitosti scanu. Bude se snímat model, nebo bude třeba zajet na nějaké místo a zpracovat objekt tam? Jak složitý je objekt? Všeobecně se určuje cena dle hodin, které zpracovatel stráví 3D skenováním. Rámcově můžete počítat s částkou kolem 1000 korun za hodinu.