Větrné a deštivé počasí na obzoru

Během čtvrtka se bude počasí v ČR zásadnějším způsobem měnit. Očekáváme vliv hluboké tlakové níže se středem nad severní Evropou. Co to pro počasí v ČR znamená? V horizontu několika dalších dnů, počínaje čtvrtkem, je nutno očekávat dosti větrné a srážkově významné počasí s tím, že v nižších polohách budou srážky převážně dešťové, na horách naopak převážně sněhové. Teploty ovšem přechodně vystoupí i na hodnoty kolem 10°C, ani v dalších dnech nepřijde do nižších poloh zimní charakter počasí.

Čeká nás svižné a teplejší proudění, typické pro cyklonální počasí v zimním období

Jihozápadní proudění zimu přinést nemůže

V dalším sedmidenním obdobím bude ve střední Evropě panovat jihozápadní cirkulace, která bude přinášet teplejší a vlhký vzduch. Toto proudění by měl být od čtvrtečního večera do konce týdne také dosti silné. Vlivem přechodu jednotlivých frontálních vln spojených s tlakovou níží je nutné očekávat kolísání teploty, nicméně ochlazení přinese sníh jen do hor, k tak výraznému ochlazení aby teploty klesly na zimní hodnoty i v nížinách za této cirkulace nedojde a ani dojít nemůže.

Význačné počasí, co je za něj odpovědné?

Za význačnými projevy počasí vždy hledejme tryskové proudění, více možná známé pod pojmem „Jet stream“. Jedná se o neobyčejně rychlé proudění vzduch ve velkých výškách atmosféry, které řídí počasí. Toto proudění může odklonit jednotlivé tlakové útvary a výrazně tak změnit vládnoucí charakter počasí nad danou oblastí. Může pozdržet například oblast vysokého tlaku vzduchu delší dobu nad určitou oblastí, kde budou delší dobu tím pádem chybět srážky a nastane tam tzv. sucho. Naopak nad jinými územím může panovat značně bouřlivé cyklonální počasí a přinést do této oblasti povodně.

Jak se bude vyvíjet tlakové pole a počasí ve střední Evropě v dalších dnech?

Klasický obrázek, který se nám naskýtá už několik dní. Hluboké cyklony vznikající nad oceánem kolem Islandu a rozsáhlé anticyklony udržující se nad převážnou částí jižní, jihozápadní a východní, jihovýchodní Evropy. Cyklony putují logicky tzv. severní drahou, tj. po severní části Evropy dále k východu, částečně zasahují do počasí v centrální Evropě. Stejně tak tomu bude i v dalších dnech. Hluboké tlakové níže budou od Islandu putovat přes oceán nad Skandinávii, při své cestě se začnou většinou postupně vyplňovat. Při postupu přes Skandinávii částečně ovlivní počasí u nás. Nicméně pokud by teoreticky tyto cyklony měly „volnou cestu“ k jihu, putovat by mohly přímo přes střední Evropy, vlivem blokačních výší to ovšem možné není a nebude. V takovém případě by měly ještě zásadnější vliv na počasí u nás a projevy počasí by byly ve střední Evropě daleko výraznější ve smyslu extrémních srážek a skutečně velmi výrazných poryvů větru – záleželo by ovšem na přesné situaci, přesné dráze dané níže a dalších okolností.

Stejná cirkulace dalších dnů a trvalá poloha či dráha jednotlivých tlakových útvarů je zřetelná i z pohledu na akumulaci srážek v horizontu dalších 7 dnů, kdy se v oblastech anticyklon (zejména J/JZ Evropy) neočekávají žádné srážky a naopak v oblasti drah cyklon se očekávají extrémní srážky (celý Atlantik, Británie, Benelux a západ či severozápad Německa a zejména západ Skandinávie, kde budou cyklony ještě velmi aktivní před započetím jejich vyplňování) a konečně v centrální Evropě řekněme hojné srážky díky částečnému vlivu tlakových níží a to prostřednictvím s nimi spojených jednotlivých frontálních vln.

V ČR je jisté v dalších dnech postupně teplejší počasí, větrné, hodně oblačné a vlhké počasí. Z hlediska meteorologa řečeno „živé počasí, záživné“ v tzv. svižném proudění. Anticyklonální situace jsou pro meteorologa tzv. „nudným počasím“ a jsou typické zejména pro období počátku podzimu z hlediska klimatologie, tj. v září a první polovině října nejčastěji. Nutno zmínit, že na východě Evropy se bude současně nacházet mrazivý vzduch, takže tam budou srážky výhradně ve formě sněžení, to samé platí zajisté o většině území skandinávských zemí.

Předpověď pro ČR: 7. – 14.1.2015

Ve středu bude zataženo až oblačno, během dne občas slabé sněžení. Od západu ustávání srážek a místy až polojasno.

Minima: -1 až -5°C, na SV/V -7 až -12°C
Maxima: -6 až -2°C, v Čechách -3 až +1°C
Vítr: JZ/Z 1-6m/s
Srážky: 0-2cm
Pravděpodobnost: 40%

Ve čtvrtek bude oblačno, od západu zataženo s deštěm, na východě sněžení, postupně místy i mrznoucí srážky.

Minima: -1 až -5°C, na V -10°C
Maxima: -2 až +2°C a od Z oteplování, na V -5 až -1°C
Vítr: J/JZ 2-6m/s, zesílí na 4-9m/s s nárazy 15-20m/s, večer další zesilování větru
Srážky: 1-10mm
Pravděpodobnost: 95%

V pátek bude zataženo, místy déšť. Od západu až severozápadu srážky na celém území.

Minima: +2 až -2°C, na V -5°C
Maxima: 0 až 4°C

V sobotu očekáváme zataženo s deštěm, zpočátku vydatnější. Odpoledne srážky občasné a večer na horách sněhové.

Minima: 5 až 1°C
Maxima: 7 až 11°C

V neděli bude zataženo s deštěm, od vyšších poloh se sněžením. Během dne od SZ proměnlivá oblačnost, místy přeháňky.

Minima: 4 až 0°C
Maxima: 2 až 6°C – ochlazování


Od pondělí do středy bude oblačno až polojasno a jen ojediněle přeháňky. Na konci období od západu zataženo se srážkami.

Minima: +3 až -2°C
Maxima: 0 až 6°C