V obklopení inverze

Inverzí ráz počasí, to jsou často skloňovaná slova zejména podzimního a také zimního ročního období. Právě takový ráz počasí nás provází i současnými říjnovými dny, časté mlhy či nízká oblačnost, které se udržují celé dny, zhoršené rozptylové podmínky a jen málo slunečního svitu. V noci sice bez mrazů, ale přes den přetrvává obdobně studené počasí jako během noci. Přesně takové počasí nás čeká díky mohutné tlakové výši i v dalších, minimálně 5 dnech.

Víkend ve znamení inverzního počasí

Výhled počasí slibuje nejen na víkend zataženo nízkou oblačností, mlhavo a ojediněle slabé mrholení, které většinou ani nenamočí chodníky či silnice. Jen ojediněle bude polojasno, častěji od vyšších poloh, ty budou nad inverzí. Teploty očekávejte pod inverzní vrstvou od 4 do 10°C, v případě rozpuštění inverze od 9 do 14°C. V těchto dnech také nebudou foukat žádný vítr, zejména při inverzní oblačnosti či mlze bude zcela klidno, jinak očekáváme maximálně slabý vítr. Teplý vzduch bude proudit tradičně při takovéto situaci do vyšších poloh, kde se vedle teplého počasí přes den ale také v noci výrazněji ochladí.

Srážkově bude další období výrazně podprůměrné, v horizontu dalších 5-7 dnů neočekáváme žádné měřitelné srážky. Dále než na 7 dní nemá smysl předpovídat, prozatímní odhady slibují pokračování inverzního a srážkově chudého počasí, tlaková výše bude tedy setrvávat nad stejnou oblastí, nic zatím nenasvědčuje změně synoptické situace a tím pádem ani změně cirkulace nad střední Evropou.

Rok 2011 – nekonečná inverze

Přesně před třemi lety nikdo v tuto dobu ještě netušil, jak dlouho nakonec vydrží vliv tlakové výše s maximálně rozpadající se frontou ve střední Evropě a tím pádem vliv inverze, která působila v některých oblastech i dlouhodobé smogové situace. V roce 2011 vydržela tato situace od konce října až do začátku prosince, mnohde nespadl za celý měsíc a půl ani 1mm srážek, objevilo se i značné hydrologické sucho.

> Vyhlídka do 5.11.2014

Ve středu bude nízká oblačnost a mlhy, během dopoledne většinou jasno. Večer na SZ přibývání oblačnosti frontální.

Minima: +1 až -3°C
Maxima: 7 až 11°C, při déletrvající mlze 5°C
Vítr: JV 1-5m/s

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, na západě místy mrholení. Na SV/V zpočátku polojasno. Ráno ojediněle mlhy.

Minima: +2 až -2°C
Maxima: 7 až 11°C
Vítr: J/JZ 0-4m/s
Srážky: do 1mm
Pravděpodobnost: 10%

V pátek předpokládáme opět jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy či nízkou oblačnost.

Minima: 4 až 0°C
Maxima: 8 až 12°C

V sobotu očekáváme nízkou oblačnost, mlhy. Během dne místy skoro jasno.

Minima: +3 až -1°C, při oblačnosti 5°C
Maxima: 9 až 13°C, při oblačnosti 7°C


Od neděle do středy očekáváme i nadále inverzní ráz počasí, nízkou oblačnost a místy mlhy, ojediněle mrholení. Na horách a ojediněle i jinde malá oblačnost. V závěru oblačno až zataženo i na horách a místy mrholení.

Minima: 7 až 2°C, při vyjasnění +4 až -1°C
Maxima: 5 až 10°C, při vyjasnění až 14°C