Tlaková níže Gonzalo ovlivní počasí u nás

Z Ameriky postupuje původem hurikán, nyní již běžná tlaková níže, přes Atlantik směrem k Evropě. Počasí v Evropě ovlivní během první poloviny tohoto týdne, v úterý se bude přesouvat přes Z/SZ Evropu dále severně od našeho území. Ve středu bude určovat i počasí u nás, kde se projeví srážkami, větrem a také výrazným sestupem teplot, na horách bude v noci na středu již sněžit.

Silný vítr a na horách sněžení

Tlaková níže bude putovat tedy přes Británii a v noci na středu (22.10.) přes jižní část Skandinávie, kdy bude určovat přechodně i počasí ve středí Evropě a tedy i na našem území, musíme se připravit tedy na projevy počasí typické pro tlakovou níží. Na JZ Evropy se rozprostírá oblast vysokého tlaku vzduchu a mezi těmito tlakovými útvary k nám pronikne, jak již bylo několikrát řečeno studený vzduch. Vlivem vyrovnávání tlakových rozdílů zafouká po dlouhé době silný vítr a to hlavně v noci na středu. Tlaková níže se budou při svém postupu dále k SV vyplňovat a od JZ se do střední Evropy bude rozšiřovat přechodně oblast vyššího tlaku z JZ Evropy.

Zejména v Čechách je nutno v úterý večer, v noci na středu a zpočátku středy počítat se silnými poryvy větru, který bude v nárazech dosahovat rychlostí 15-25m/s, na hřebenech zejména SZ/S hor ojediněle i 30m/s. Během 21.10.2014 bude určitě vydána výstraha, sledujte Výstražný systém, kde je již zmínka o pravděpodobně význačném počasí a o pravděpodobném vydání výstrahy. Výraznější vítr, aby splnil kritéria pro vydání výstrah, letos v ČR foukal jen výjimečně, ani v letních bouřkách nečinil tak často potíže jako prudký déšť či kroupy.

Vedle toho, že nejvíce srážek spadne při této situaci v Alpách, které budou pod vlivem další tlakové níže v těchto dnech, začne sněžit i na horách v ČR a to během úterního večera, kdy bude současně zesilovat vítr a tlaková níže bude tedy již určovat počasí u nás naplno, do nížin přijdou dešťové srážky, které budou ojediněle provázeny i bouřkou s intenzivnějším deštěm. 

Ve středu bude skutečně zima, nejvyšší teploty se při velké oblačnosti, větru a srážkách budou pohybovat od 6 do 11°C, čerstvý vítr výrazně sníží pocitovou teplotu. Pokud to není nutném, na úterý večer, noc na a středu a na celou středu si neplánujte žádné aktivity, které by mohly být ohroženy projevy počasí. V noci na čtvrtek se mohou objevit přízemní mrazíky, ve 2m nad zemí očekáváme minima od 6 do 2°C. Ve čtvrtek odpoledne bude již o 1-2°C tepleji.

Průběh počasí budeme sledovat prostřednictvím našich služeb, sledujte ho s námi!