Teplo, ale i bouřky, takové bude víkendové počasí

Období několika následujících dnů bude dle modelů srážkově bohaté. Očekáváme srážky převážně konvektivního typu, které mohou být lokálně dosti vydatné. Stále se předpokládá teplé východní proudění a tak teploty vystoupí vždy většinou na 20°C či slabě nad tuto hodnotu. V noci očekáváme teploty nejčastěji kolem 10°C, tedy ani vysoké, ani příliš nízké. Vítr by problémy též činit neměl, foukat bude slabý až mírný, jen v bouřkách přechodně zesílí. Ani v bouřkách by neměl být nijak bouřlivý. V bouřkách se mohou objevit naopak prudké srážky způsobující lokálně povodně a také kroupy, které v ČR v uplynulých dnech objevily na některých místech v bouřkách každý den a to už od Velikonočního pondělí.

Bouřky v dalších dnech

Dnes se objeví bouřky především v Čechách, kromě východní části. Tam panuje vrstevnatá oblačnost a ta tvorbě konvekce zabrání. Celkově budou v ČR v pátek horší podmínky pro tvorbu bouřek, ale zejména na JZ/Z/ZSZ bouřky očekávat můžeme, ojediněle silnější. Na JV/V čekáme v průběhu večera spíše déšť, který by měl být na samotném JV i trvalejší, pršet by tam mělo ještě zítra dopoledne. V sobotu dojde během dne k postupnému ubývání oblačnosti na východě a jihovýchodě ČR a během dne se bude tvořit hojná kupovitá oblačnost, z níž se vyskytnou lokální přeháňky a bouřky, ojediněle opět intenzivnější. V sobotu by měly být podmínky pro výskyt bouřek vhodné na celém území a vyloučit bouřky není možné v tento den tedy nikde. Opět budou lokální a najdeme místa, kde se bouřka neobjeví. V neděli očekáváme opět vhodnější podmínky pro tvorbu bouřek v Čechách, zcela vyloučit bouřky ani není možné ani na ostatním území. Modely potvrzují, že nejčetnější budou v tento den bouřky a JZ/Z Čech, později odpoledne a večer  by se měly přesunout i do Čech středních, kde by se měly s postupujícím večerem spíše rozpadat. Dle současných předpokladů bude konvektivní činnost pokračovat i v pondělí, nicméně to bude nutné upřesnit v nejbližších dnech.

Teploty nad 20°C vydrží téměř týden, poté dojde ke změně?

Modelové předpovědi se shodují již delší dobu na tom, že teplé proudění a současné stabilnější počasí ukončí příští pátek od západu přechod studené fronty a v ČR se dostaneme po delší době na teploty kolem 10°C, což by znamenalo podprůměrné hodnoty teplot. Zatím je nejisté, kdy přesně k ochlazení dojde, jak bude toto ochlazení výrazné a pokud dojde tedy k výraznějšímu sestupu teplot, ta jak dlouho bude trvat. Na tom se zatím prognózy zajisté vůbec neshodnou, neboť je otázka předpovědi na více než 7. dní. Příštích 7 dní bude ale ve znamení srážkově bohatšího počasí se týče obecně ČR v podobě značných rozdílů ve srážkových úhrnech i na malých územích v ČR, teplotně bude počasí lehce nadnormální, teploty by se měly udržovat v rozmezí 18 až 24°C, v noci pak v rozmezí 12 až 7°C nejčastěji.

Konkrétní bouřkové situace předpovídáme na stránce Předpověď bouřek. Chystáte.li se na vodu, budou se Vám hodit informace o sjízdnosti vodácky zajímavých toků v ČR. Bohužel zprávy nemáme příliš dobré, lokální srážky nepomáhají příliš zlepšit průtoky v tocích a pokud ano, tak jen přechodně. Sjízdných toků je bohužel málo i nadále.

Stručný týdenní přehled počasí

Pá 25.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 18/22°C

So 26.4.: oblačno vydatný déšť bouřky, min. 11/7°C, max. 18/22°C

Ne 27.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 12/8°C, max. 18/22°C

Po 28.4.: oblačno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 17/21°C

Út 29.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 17/21°C

St 30.4.: slunečno, min. 10/6°C, max. 19/23°C

Čt 1.5.: oblačno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 19/23°C

Pá 2.5.: zataženo déšť přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 17/21°C, na Z/SZ 13 až 17°C