SEO: Cesta za lepší viditelností webu

SEO nebo také optimalizace pro vyhledávače je nezbytnou součástí života každého člověka, který vlastní či spravuje nějakou webovou stránku. Někteří se do toho náročného úkolu přesvědčit vyhledávače, že právě váš web by měly zobrazovat návštěvníkům, pouští sami. Další si raději najmou odborníky. Váháte teď, která varianta bude lepší ve vašem případě? Čtěte dál.

Lidé neznalí SEO zákonů si mnohdy myslí, že jim bude stačit přidat do obsahu webové stránky pár klíčových slov, a tím se všechno vyřeší. Takhle jednoduše to bohužel nefunguje. Každý by měl vědět, jak dlouhý proces SEO optimalizace je.

Začít by se mělo kompletní analýzou

Pustit se jen tak do práce je chyba. Počátečním krokem by vždy měla být SEO analýza, která pomůže odhalit slabé stránky konkrétního webu. Zatímco jeden bude potřebovat zapracovat na obsahu, další spíš na tvorbě odkazového portfolia. Střílet naslepo je chyba, jen byste plýtvali penězi, případně svým časem, pokud se hodláte začít se SEO samostatně.

Dnes provedu, zítra jsem na první pozici? Ani náhodou

Jakmile se odhalí slabé stránky, je ten správný čas pustit se do práce. Tam, kde jsou největší mezery, bude pochopitelně potřeba zapracovat nejvíce. SEO byste však měli chápat jako komplexní disciplínu, bojovat musíte na všech frontách. A to dlouhodobě.

Jestliže provedete něco, co vám pomůže se během jednoho nebo dvou dnů dostat na přední příčky, někde je něco špatně a můžete si být jistí, že stejně rychle se posunete zase dolů. Stoupání v žebříčku výsledků vyhledávání by mělo probíhat daleko pomaleji. Než se dostanete k výsledkům, jež si přejete, bude trvat několik měsíců. Odborníci většinou uvádí 4-6 měsíců. Po této době je možné trochu polevit, aniž by se web propadl. Obecné zásady SEO se však vyplatí dodržovat stále.

Kolik takové SEO stojí u profesionálů?

Žádnou konkrétní částku říct nelze, protože hrozně moc záleží na tom, v jakém stavu jsou vaše webové stránky. Můžete si však spočítat přibližnou cenu, SEO-audit vyjde na 1500-5000 Kč, měsíční správa pak na 2500-8000 Kč a více. Ceny jsou uváděné podle ceníku společnosti SEO Consult. Sami vidíte, že rozmezí jsou obrovská. Záleží na velikosti webu, míry konkurence v daném oboru a spoustě dalších kritérií. Nebojte se ale požádat o přibližnou cenovou kalkulaci, mnohde vám jistě dají představu o konkrétnějších částkách, když jim sdělíte něco o svých stránkách.