Oční hygiena aneb šetřete svůj zrak

Ať chceme, nebo ne, oči jsou v dnešní době namáhány daleko více než kdysi. Zatímco dříve se dívaly do zeleně při obdělávání pole, dnes musí celé dny koukat do obrazovek. Není tedy divu, že tolik lidí nosí brýle. Oči jsou líné fungovat, mnohem rychleji se unaví a mohou být zarudlé. Jak se toho zbavit?

Ze všeho nejlepší by bylo nekoukat tolik do počítače, telefonu, televize a dalších elektronických zařízení, chodit více do přírody a střídat pohledy na blízko a na dálku. Ne vždy je to ale možná. Práci kvůli tomu asi nezměníte. Takže jiné řešení?

Dělejte si pravidelné oční rozcvičky

Moderní monitory a obrazovky nejsou pro oči až tak škodlivé. Výrobci myslí na dlouhodobé koukání do počítače, integrují technologie zabraňující vyzařování škodlivého modrého světla apod. Očím tedy nejvíce škodí, že se musí celou dobu dívat na jedno místo. Zkuste se toho vyvarovat. V práci si třeba po hodině nebo dvou dělejte několikaminutové pauzy. Místo do monitoru na stole před vámi se podívejte někam do dáli a zaostřete na vzdálený předmět, ať si oči nezvyknou a nezleniví koukáním na blízko.

Aspoň ve volném čase nekoukejte do obrazovky

Jak jen to bude možné, vyhýbejte se ve volném čase sledování další obrazovky. Místo toho se vydejte ven, sportujte. Uvidíte, jak očím prospěje pohled do zeleně, rozkvetlé louky, tmavého lesa, modrého moře.

Podpořte oči zevnitř

Dobré je oči podporovat také vnitřní výživou. Zařaďte do svého jídelníčku mrkev s vitamínem A, případně si pořiďte nějaký doplněk stravy. Vhodnou variantou je třeba BETAVID se světlíkem lékařským 60 tablet. Světlík lékařský působí na oči příznivě, obsažený betakaroten taktéž. Využívejte aspoň jedno balení, a dopřejete tak svým očím očistu. Pokud vás často pálí, svědí a jsou zčervenalé, pořiďte si rovněž zvlhčující kapky. Nejde o nic nenormálního, při koukání na jedno místo mají oči tendenci méně mrkat, takže se dostatečně nezvlhčí.

Prostě a jednoduše, unavené oči jsou v dnešní době poměrně běžnou záležitostí. Jelikož jde ale o jeden z nejdůležitějších lidských smyslů, měli byste jim aspoň čas od času zase dodat sílu.