Jak pomáhají kalibry zrychlovat výrobu

Strojírenství, stavebnictví, ale třeba i výroba oděvů. Tam všude jsou důležité rozměry. Švadlenky i zedníci musí často něco měřit a mají k tomu své specializované pomůcky. Krejčovský metr, posuvné měřítko a svinovací metr ovšem nejsou jediní pomocníci, kteří pomáhají ověřovat velikost.

Pokud patříte mezi kutily, nebo dokonce pracujete ve výrobě, kde se dbá na každý milimetr, pravděpodobně už jste někdy slyšeli o kalibrech. Tato zázračná pomůcka se nedá zařadit mezi metry a měřidla v pravém smyslu, přesto dokáže ověřovat rozměr.

Kalibry vám dají binární odpověď

Třmenový, závitový či válečkový kalibr má jedinou funkci. Dokáže říct, zda součástka odpovídá danému rozměru, nebo ne. Neprozradí vám, o kolik milimetrů či centimetrů je rozměr špatný, to neumí. Nenajdete na něm totiž žádnou stupnici.

Kalibry mají zpravidla dvě strany (někdy bývají obě části na jedné straně) – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta dobrá musí jít na výrobek nasadit, ta zmetková nikoliv. Jestliže nejde ani jedna, rozměry se ještě dají opravit. Jdou-li naopak obě, jde o neopravitelný zmetek.

Ověřování kalibrem je mnohem rychlejší než měření

Ptáte se, proč by někdo potřeboval něco takového, když si může vzít do ruky metr, posuvné měřítko nebo jiné měřidlo a přesně zjistit, o kolik se rozměr liší od požadované hodnoty? Protože válečkový, závitový či třmenový kalibrdokáže verdikt prozradit mnohem rychleji. Nemusíte odečítat žádné číslo ze stupnice, a tak ani nehrozí, že se při odečítání rozměru spletete.

Kalibrů se vyrábí celá řada

Možná vám už došlo, že celé to má jednu nevýhodu. Každý jeden kalibr je vyroben na konkrétní rozměr. Většinou se tedy používají ve velkovýrobě, protože kupovat kalibr na ověřování rozměrů jednoho z výrobků by bylo zbytečné. Kalibrů ovšem existuje celá řada a například ty závitové se mohou vyplatit i domácím kutilům – závity jsou standardizované na určité rozměry, takže jeden kalibr využijete na více výrobků. A kolik takový kalibr stojí? Podívejte se přímo k prodejci Michovský tools, který jich má skladem opravdu hodně a další je schopen vytvořit na míru.