Přesně před dvěma lety byly první únorové dny ve znamení vlivu ruské tlakové výše a přílivu arktického vzduchu od severovýchodu. To znamenalo jediné, výrazné mrazy a i přepisování některých minimálních teplotních rekordů. Teploty klesaly i v nížinách pod -20°C, v horských kotlinách se často blížily -40°C. Mnohde se na teploměrech udržela dvoumístní záporná čísla po celý den a to znamenalo výskyt tzv. arktického dne. Nejmrazivější byl 6. únor 2012, kdy se minimální teplota přiblížila celorepublikovému minimálnímu rekordu, nicméně několika málo °C k jeho vyrovnání či pokoření ještě zbývalo. Vlivem takto silných mrazů docházelo vedle jiných problémů v podobě zamrzání výhybek v kolejové dopravě a dalších podobných událostí též ke tvorbě četných ledových jevů v korytech potoků a řek. Některá koryta vlivem 14 denních velmi silných mrazů zcela promrzla a voda vytékala ven, hrozily tzv. ledové povodně v důsledku kompletních zámrazů toků, ale i v důsledků hromadění ledu, který se volně v korytě pohyboval v podobě ker a ucpával toky zejména pod souvislou vrstvou dalšího ledu. Po polovině února došlo k oteplení a nastalo lámání ledu, v některých oblastech opět extrémní situace. Chod ledu bývá často nebezpečný a též při takovém tání vznikají ledové povodně, na konci února a počátku března 2012 se tak stalo například tradičně na Jizeře, horním Labi nebo na Svratce. Tentokrát dosti poklidný odchod ledu zažily obyvatelé měst a obcí v blízkosti dolní Berounky, kde hrozilo místy rozlití toky spíše v době mrazů vlivem nárůstu ledové pokrývky.
Nejnižší teploty od 3. do 13. února 2012 na českých stanicích
- Kvilda-Perla -39.4°C
- Modrava – R.Slať -37.6°C
- Březník -35.7°C
3.2.2012:
- Kvilda Perla a Jezerní slať -38.1°C
- Jizerka Kořenov – rašeliniště -36.7°C
- Jizerka -35.3°C
4.2.2012:
- Kvilda-Perla -37.7°C
- Horská Kvilda -33.3°C
- Orlické Záhoří -31.3°C
- Rokytská Slať -30.8°C
12.2.2012:
- Kvilda-Perla -36.5°C
- Kořenov Jizerka raš. 34.8°C
- Modrava -34.6°C
- Jizerka -32.5°C
Zimní počasí o sobě do té doby nedávalo příliš vědět, teplotní průměr zimní sezóny a též měsíce února se vlivem těchto nízkých až velmi nízkých teplot výrazněji snížil. Tyto mrazy byl jednoznačně vrcholem zimní sezóny 2012/2013 a v mnohých zimních sezónách se podobné mrazy i co se doby trvání týče vůbec neobjeví. Například letošní zimní sezóna přinesla zatím jen skutečně krátkou zimní epizodu s výraznějšími mrazy na SV/V území. Dle prognóz to zatím na výraznější mráz nevypadá a pravděpodobně se ho do konce sezóny již ani nedočkáme.
Ve zmíněném únoru 2012 platila trvale výstražná informace ČHMÚ na silný, velmi silný a i extrémně silný mráz. V letošní sezóně byla výstraha na mráz vydána zatím pouze jedenkrát. Obdobné to bylo v zimních sezónách obecně teplejších, tj. v sezóně 2006/2007 a 2007/2008. Předpovědět takto výrazné mrazivé období příliš dopředu nelze, situace závisí na rozložení tlakových útvarů, které je v letošní zimě trvale nevhodné pro příliv arktického vzduchu do celé střední Evropy. Toto rozložení útvarů se poměrně rychle mění a proto je nemožné například na dobu 14 dnů s větší jistotou konstatovat, že určitě nepřijdou silnější mrazy.