Všichni tuto situaci dobře znáte. Každým měsícem se vám na zahradě hromadí posekaná tráva, spousta plevelu či jiné odpady, jako například plesnivé ovoce nebo hnůj od hospodářských zvířat. Už vám to začíná přerůstat přes hlavu? Nevíte, co s tím? Máme pro vás řešení. Pořiďte si kompostéry a vytvořte si z biologického odpadu to nejlepší hnojivo pro vaše záhony.
Nejdříve bychom si měli říci něco málo k samotnému kompostování. Je to proces, který přirozenou, a hlavně biologickou cestou, přemění organický materiál v kvalitní hnojivo. Díky kompostování navíc snížíte množství odpadu na vaší zahradě.
Jak je možné, že z výše uvedených odpadů vznikne hnojivo, jenž můžete nadále využívat? Za všechno mohou různé bakterie, houby, žížaly a hmyz. Tito „zvířátka“ zabezpečí, že v půdě dojde k recyklaci dusíku, draslíku, fosforu a jiných prvků, a z původně nepříliš vábného materiálu vznikne materiál velmi užitečný pro správné pěstování různých zahradních plodin.
Tím se vyhnete nákupu drahých hnojiv, která byste museli, v případě, že byste nekompostovali, pořídit. Díky kompostování je získáme zcela zdarma.
Nyní si povíme, v čem biologický odpad kompostovat. Nejběžnější bývá samozřejmě klasický kompostér, který na zahradě usadíte na vhodné místo. Pro výrobu kompostéru můžete použít prakticky jakýkoliv materiál, nicméně nejestetičtější zcela jistě bývají dřevěné kompostéry, které lze nyní koupit za přijatelné ceny.
Můžete si pořídit například kompostér prkenný, který je řádně naimpregnovaný, a vzhledem k tomu, že v jeho konstrukci nenaleznete žádné hřebíky ani šrouby, je snadno rozebratelný. Prkna do sebe dokonale zapadají díky rohovým zámkům.
Pokud potřebujete kompostér většího objemu, právě pro vás je připraven půlkulatý nebo kulatý kompostér. Ten je vyroben z hladce frézované půlené, respektive celé, kulatiny, jež je též impregnována. Ani zde se nemusíte obtěžovat stloukání jednotlivých částí kompostérů do sebe. Kulatiny lehce spojíte opět díky rohovým zámkům. Kdykoliv tak kompostér můžete rozebrat a znovu složit.
!Pozor!
Mnoho lidí hází na kompost vše, co je napadne. Některé věci se ale v kompostu nerozloží ani za tisíc let.
Co do kompostéru neházet?
– různé dřevěné odřezky a velké kusy větví
– překližku či další materiály ze dřeva s přídavkem pojiv
– natírané nebo lakované dřevo
– voskový papír
– drůbež, maso a výrobky z mléka
– zbytky rostlin, které jsou zasažené plísní
– semena invazivních plevelů