Ultrazvukové čističky a jejich využití ve zdravotnictví, restauraci a optice

V domácnostech, průmyslu, zdravotnictví, gastronomii, ale třeba také v optice je kladen obrovský důraz na dokonalé čištění různých materiálů. Především třeba ve zdravotnictví a optice se používají speciální materiály, u nichž by nemělo dojít k jakémukoliv poškození, a to ani během procesu čištění. V takovém případě pomůže ultrazvuková čistička, která se pyšní hned několika přednostmi.

Ultrazvuková čistička jakožto praktický přístroj není až tak drahá, a proto se stále častěji stává součástí běžných domácností. Ultrazvuková čistička si poradí s laboratorními nástroji, ale také elektronickými výrobky, brýlemi, ba dokonce i různými šperky z drahých kovů.

Ultrazvuková čistička a její výhody

Důvodů, proč je ve zdravotnictví ultrazvukové čištění tak důležité, je hned několik. Zdravotnické nástroje jsou neagresivním způsobem ošetřeny, a to i v případě, že se jedná o velice členité předměty. Ultrazvuková čistička si poradí s prachem, olejem, otisky prstů, špínou, mastnotou, drobnými částečkami, barvivem i biologickým materiálem, jako je například krev, aniž by musely být použity drastické chemické preparáty.

Jak se postupuje při výběru ultrazvukové čističky?

Samozřejmě záleží na tom, pro jaké účely ultrazvukovou čističku potřebujete, protože je rozdíl pořizovat zařízení do domácnosti, nebo do nemocnice či laboratoře. Důležité však je zvolit takovou velikost přístroje, aby se do ní vměstnaly všechny předměty, jež potřebujete vyčistit. V optice postačí menší čistička, protože brýle nejsou tak velké jako některé zdravotnické nástroje používané v nemocnicích a ordinacích.

Co ultrazvuková čistička, to jiné možnosti nastavení a jiné funkce. Podívejte se na nastavení délky čisticího cyklu. U drobných předmětů postačí čištění po dobu deseti až dvaceti minut. Dále se modely liší frekvencí, která se pohybuje od 35 do 45 kHz, a výkonem, jenž vám prozrazuje sílu ultrazvukových vln.

Ultrazvuková čistička a její uplatnění

V optice a oblasti výroby skla se ultrazvuková čistička používá k čištění a odmaštění skel, čoček a optických soustav. Ve zdravotnictví zase pomáhá s čištěním protéz, implantátů a lékařských nástrojů. Ve strojírenském průmyslu se postará o odmaštění a čištění ložisek, ozubení, filtrů, kloubů či forem. V neposlední řadě vám přijde vhod, pokud pracujete v průmyslu automobilovém, elektrotechnickém, keramickém či dřevozpracujícím.

I provozovatelé restaurací si ultrazvukové čističky pořizují, a to k čištění a odmašťování sifonů či kouřových filtrů.

Samostatnou kategorii tvoří ultrazvukové zvlhčovače, jejichž úkolem je zajistit v interiéru optimální vlhkost vzduchu. Snižují prašnost a zároveň dostávají do vzduchu negativní ionty, díky nimž se vám bude lépe dýchat.