Teplejší počasí i nadále

„Tak přijde vůbec letos ta zima“? „Tak už snad ta letošní zima-nezima skončí“. Dvě odlišná přání veřejnosti týkající se letošní zimní sezóny. Některým z Vás teplejší způsob letošní zimy nevadí, možná připisujete spíše velké mínus tomu, že se zima dosti vyhýbá i horským oblastem. Poté mnoho z Vás je ale velmi zklamáno tím, že nepanuje zimní počasí a vyhlídky na zbytek zimní sezóny jsou obdobné. Faktem je, že i nadále očekáváme nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky, což znamená že ani na horách nepřibude příliš přírodního sněhu.

I další dny budou ve znamení oblačného počasí, jen přechodně očekáváme zmenšování oblačnosti. Pokud se objeví srážky, budou slabé a místní, nikoli plošnější. Teploty očekáváme nad bodem mrazu, přechodně v horách. Stále bude panovat tedy teplejší způsob zimy, v nočních hodinách poklesnou teploty na hodnoty kolem nuly, tzn. čekáme maximálně slabý mráz, ale objeví se i místy, kde teplota za celou noc nepoklesne pod bod mrazu. Počasí bude pokračovat v obdobném rázu nejen u nás ve střední Evropě.

Tepleji a suššeji

Leden 2014 byl suchým a teplotně nadprůměrným měsícem. Voda není ani ve sněhových zásobách v horských polohách, neboť se tam nachází velice podprůměrné množství sněhu.  Další dny by tuto situaci změnit neměly. Zpočátku očekáváme maximální teploty místy i kolem 10°C a to dnes i zítra, poté se mírně ochladí. Teploty se ustálí v maximech na hodnotách 1 až 6°C nejčastěji. V noci bude mráz zpočátku období výjimečný, postupně ho očekáváme zejména při zmenšení oblačnosti. Ochlazení a příchod zimního počasí je v nedohlednu, ani v následujícím týdnu modely nenaznačují žádnou změnu cirkulace nad střední Evropou.

Na západě Evropy hluboké níže, na východě rozsáhlé mohutné výše

Stále stejný pohled na synoptické mapy Evropy, stále stejné proudění vzduchu. Evropu západní letos opravdu nešetří hluboké tlakové níže přinášející chladnější, ale zejména vlhké a velice větrné počasí, které rozbouřilo i Atlantik. Předpovědi slibují pokračování tohoto rázu počasí, což ovlivní počasí v celé Evropě. Tlaková výše se nachází příliš daleko v severovýchodní až východní části Evropy a studený vzduch k nám vlivem „živého“ proudění z Atlantiku nemůže proniknout. Dokud se tlaková výše nedostane dále k západu a nezablokuje toto západní proudění, nepřijde zima do střední Evropy. Ohledně srážkové činnosti je ještě obtížnější předpovídat, tam je třeba příchod tlakových níží z jihu Evropy, což ovšem nestačí. K tomu je zároveň ještě nutné ono mrazivé proudění S/SV směrů. Tatko výraznou změnu v rozložení tlakových útvarů modely neočekávají.

Odchylka NAO Indexu se pohybuje až kolem 1°C, i když se bude podle prognóz v dalších dnech postupně snižovat, stále bude zůstávat v kladných hodnotách. Výhled počasí na následující týden je tedy stále ve znamení obdobného počasí, viz konec článku. V minulých týdnech se našemu území SV/V Evropy vyhýbaly vydatnější srážky vlivem působení tlakové výše na SV/V Evropy. Velké množství sněhu dostaly tedy Alpy, velké množství srážek v podobě deště spadlo na J/JZ/Z Evropy, což způsobilo lokální povodně. V ČR a v oblastech dále na SV/V panuje naopak spíše srážkový podprůměr, který zde trvá již delší dobu tedy stejně tak, jako rozložení tlakových útvarů nad Evropou, které způsobuje tuto cirkulaci vzduchu a tyto charaktery počasí. Vzhledem k tomu, že taková situace a tím páde takové počasí trvá již delší dobu, jedná o extrémní projevy srážek a větru v J/JZ/Z/SZ Evropě a extrémnější projevy nedostatku srážek a tím pádem i sněhu v oblastech střední a SV/V Evropy.

Týdenní výhled počasí

Pá 7.2.: oblačno přeháňky, min. -2/+2°C, max. 2/6/10°C

So 8.2.: oblačno, min. +2/-2°C, max. 7/11°C

Ne 9.2.: oblačno déšť sníh +3/-1°C, max. 2/6°C

Po 10.2.: oblačno, min. +1/-3°C, max. 0/4°C

Út 11.2.: oblačno, min. +1/-3°C, max. 1/5°C

St 12.2.: oblačno smíšené přeh., min. +1/-3°C, max. 2/6°C

Čt 13.2.: polojasno smíšené přeh., min. +1/-3°C, max. 1/5°C

Pá 14.2.: oblačno déšť sníh, min. 0/-4°C, max. 2/6°C