TÉMA DNE: Čtení je koníček

Je obecně známo, že mladí lidé nečtou. Divíte se? Dříve to byla pro lidi jediná možná zábava. Knihy se dědily z generace na generaci. A dnes? Máte tolik možností jak se bavit. A hlavně, máme televizi a internet, a to nám zabírá nejvíce volného času.

Přesto si myslím, že knihy ze světa nezmizí. Je to dílo, které vznikalo hned za vzniku písma. Lidé chtěli vždy číst zajímavé příběhy a pověsti. Jestli se upraví do elektronické podoby, to nic na příbězích nezmění. Vyvíjí se technologie a tomu se musíme podřídit.

O knihy jsem se začala intenzivně zajímat v deseti letech. Se sestřenkou jsme tehdy objevily George, Toma, Dicka, Annu a Tima – tedy hrdiny Správné pětky. Byla jsem schopná přečíst za týden klidně tři díly plné dobrodružství.

Ale jak čas letěl, nakoukla jsem do červeného zákoutí knihovny. Na romány brzo nezbýval čas, protože jsem přešla na gymnázium a i já poznala, co je to povinná četba. Teď, když se zavedla státní maturita, jsem ráda, že jsem většinu z nich přečetla.

Knihy mám ráda. Ten pocit, když se začtete do příběhu a jste jedna z hrdinů, nejde srovnat s žádným filmem. Přesto si nemyslím, že by se do četby mělo nutit. Považuju to spíš za koníček než za povinnost. Když mladého kluka zajímá víc sport, je to jeho volba. Třeba ke knihám jednou najde cestu.