Veškeré prognózy hovoří o kladných a i poměrně vysokých odchylkách teplot od průměru v průběhu února jako celku. Pravděpodobnost příchodu zimního počasí je tedy malá, vylučovat ani přes velmi teplotně nadprůměrné počasí nelze. Tento týden očekáváme díky inverzi zpočátku v některých oblastech i celodenní mrazy a celkově studenější počasí, během týdne by se mělo mírně oteplit, zatím je otázkou na jak dlouho a jak výrazně.
Proč není a pravděpodobně ani nebude pravá zima?
> Postavení tlakových útvarů je nad Evropou stále téměř totožné a neumožňuje proniknout naplno do střední Evropy studenému vzduchu. Bylo to umožněno částečně a velmi přechodně právě přesně před týdnem v sobotu a neděli 25. a 26. ledna, kdy bylo nutné vydat výstrahu i na silný a velmi silný mráz. Je poměrně velká pravděpodobnost, že se takováto situace již opakovat v letošní sezóně nebude. Synoptické mapy s touto situací, která panuje prakticky s přestávkami od podzimu, jsou již jaksi „okoukané“.
> Indexy AO a NAO převážně kladné = teplejší počasí. Pokud tyto ukazatele oscilace nepoklesnou pod bod mrazu, nemůžeme čekat zimní ráz počasí. Po celé období, kdy vládlo nadprůměrné počasí se jednalo stále o kladné odchylky těchto Indexů, v průběhu poslední dekády ledna 2014 zamířil index NAO lehce pod bod mrazu, nicméně prognóza je nyní opět na kladné hodnoty obou Indexů.
NAO – North Atlantic Oscilation = Severní Atlantická Oscilace, který nám právě říká jak moc bude „v činnosti“ Atlantik = kladné hodnoty velmi, záporné = málo.
AO – Arctic Ocsilation = Arktická Oscilace, který nám naopak říká jak moc bude „v činnosti“ arktické proudění = záporné hodnoty.
Pro výskyt zimního rázu počasí u nás je nutné, aby nevládlo atlantické proudění = záporný Index NAO a aby k nám proudil studený původem arktický vzduch = záporný Index AO. Bohužel jsou zatím převážně oba dva kladné a mělo by tomu dle prognóz být i nadále.
> Klimatické modely ukazují vysoké kladné odchylky, neboť se schází více faktorů, které signalizují teplejší počasí. Tyto klimatické modely sbírají mnoho dat o povětrnostní situaci nad Evropou a ta poté vyhodnocují v podobě prognóz odchylek teplot a srážek. S teplejším počasím počítají pak i v březnu. S přihlédnutím k prognózy odchylek, prognóze Indexů výše uvedených je tu jediný závěr. V únoru a poté i na počátku klimatologického jara 2014 je velmi malá pravděpodobnost na zimní ráz počasí a vůbec na silnější mrazy. Dlouhodobé prognózy nám neprozradí, zda bude v počátku období např. +15°C, uprostřed -10°C a na konci +5°C. Neprozradí nám hlavně, zda se objeví nějaké výraznější mrazy v daném období. Předpovídají nám jen odchylky na období, zpravidla měsíc, popř. týdny a to dle aktuálních daných změřených podmínek v atmosféře. U těchto prognóz jsou důležité tedy pravděpodobnosti, během měsíce se v atmosféře může odehrát hodně, co zasáhne i do prognóz a ty se mohou výrazněji změnit. Tato situace vypadá ale dosti stabilně, letošní počasí v zimě je přeci jen opět odlišné od předcházejících zimních období a jednoznačně se řadí k těm teplejším zimám, což už pravděpodobně únor nijak výrazně nezmění, zvláště s přihlédnutím k prognózám.
Vrátí se silný vítr
Vítr by měl opět zesilovat ve shodných oblastech ČR jako tomu bylo v pátek a včera, (31.1. a 1.2.) kdy nejvíce foukal na Šeráku v Jeseníkách a to rychlostí v nárazech kolem 38m/s. Podobně silný vítr čeká tyto oblasti zítra během dne, v noci na úterý a v úterý.
Nejvýraznější vítr bude foukat v noci na úterý (4.2.) a v úterý zpočátku dne. To počítáme s návratem nárazů větru ve vrcholových partiích Krkonoš a Jeseníků i kolem 40m/s, tj. 144km/h. Velmi silně bude též foukat v oblasti Vysočiny, kde se vyskytují navíc mrznoucí mlhy. Vítr bude slábnout v úterý večer a v noci na středu, (5.2.) nicméně dle nejnovějších prognóz by měl dosahovat stále dosti výrazných poryvů v nárazech zejména na hřebenech Jeseníků, bude se tedy ještě jednat o silný vítr.
Vedle větru pozor i nadále na náledí, zpočátku přetrvávající ledovku a v poslední řadě pak zejména od středních poloh místy na námrazu, která bude ojediněle i silná vlivem trvalých mrznoucích mlh. Počasí by se nemělo měnit podle nynějších předpokladů do středy, do kdy pravděpodobně očekáváme tyto nebezpečné jevy v podobě ledu.
Po 3.2.: zataženo mrzn.mrh., min. -1/-5°C místy -7°C, max. -3/+2°C místy 5°C
Út 4.2.: zataženo, min. -3/-7°C, max. -4/0°C místy +3°C
St 5.2.: zataženo, min. -1/-5°C, max. -2/+2°C
Čt 6.2.: zataženo mrholení, min. +1/-3°C, max. 1/5°C
Pá 7.2.: zataženo déšť sníh, min. +3/-1°C, max. 2/6°C
So 8.2.: oblačno déšť, min. +2/-2°C, max. 2/6°C
Ne 9.2.: zataženo déšť sníh. +3/-1°C, max. 1/5°C
Po 10.2.: oblačno smíšené přeh., min. +2/-2°C, max. 0/4°C