Práce konzultanta SEO – jak probíhá optimalizace

GIT.cz

GIT.cz

Mnozí zakazníci se mě ptaji: “Jak optimalizace děláte?”  To mne vedlo k napsání článku, jak zhruba může vypadat postup při optimalizaci webových stránek.

Ptám se

V této části zjišťuji, že zákazníci si pod pojmem SEO představují něco úplně jiného než dělám ve skutečnosti. Vše si ujasníme a uvidíme, zda se dobereme ke spolupráci.

Stav webu

Už web běží?

A jaká je současná návštěvnost, z jakých zdrojů pochází?

Jak vypadá jeho současná informační architektura?Na základě čeho byla navržena, a proč je web uspořádán tak, jak je?

Nebo je web teprve v přípravě?

Je SEO tím, co váš web potřebuje?

Jaké jsou cíle webu? Je cílem například objednávka zboží? Nebo přihlášení do newsletteru? Nebo odeslání rezervačního formuláře? Nebo něco jiného? Cíle mohou být různé.

Jak lze definovat vaši cílovou skupinu? Na koho budeme cílit?

S jakým rozpočtem na optimalizaci počítáte

Není asi úplně slušné se na něco podobného ptát hned zkraje, nicméně tak v začátku eliminujeme nedorozumění. Nestane se tak, že činnost, o které jste si mysleli, že je jednoduchá a jste ochotni do ní dát do pěti tisíc, nakonec bude stát tisíců padesát. Neztratíme tak cenný čas komunikací. Pokud je váš rozpočet vzhledem k rozsahu webu nízký, doporučím vám spíše konzultace SEO. Ale nevykládejte si to špatně a na přibližnou cenu se klidně nezávazně ptejte – za to nic nedáte.

Když máte kadeřnictví v Praze, jste ochotni akceptovat fakt, že první pozice na slovo „kadeřnictví“ (tedy kromě toho, že něco takového je nereálné) a že prostě nebude naším cílem? Tento bod se dá aplikovat prakticky na jakýkoli obor a je velmi důležitý!

Necháte nás pracovat dle mého nejlepšího vědomí? Konzultanta SEO si najímáte proto, že věříte jeho zkušenostem. Ne proto, aby dělal, co mu řeknete.

Stanovení cílů a domluvení výše odměny

Stanovíme si cíle optimalizace a určíme jednotlivé další kroky. Způsobu odměňování se může lišit web od webu – zatímco někde je vyhovující měsíční paušální platba (protože vím, kolik zhruba času bude potřeba na péči o web vynaložit), jinde to může být například podíl ze zisku (typicky u e-shopů).

Analýza klíčových slov

Musíme zjistit, jaké dotazy lidé hledající vaše služby či produkty vyhledávači vlastně zadávají. To je naprostý základ.

Myslíte, že dobrou analýzu klíčových slov jste si již udělali sami? Je to možné, ale nelze se na to spoléhat. Třeba zjistíme, že tam, kde jste našli jen několik desítek slov, na která se dá cílit, se jich ve skutečnosti dají najít desítky tisíc.

Pokud to zjišťujeme již ve fázi příprav webu, značně si ulehčíme práci do budoucna, protože dle toho, co zjistíme, musí být navržena prakticky kompletní informační architektura webu.