Nanotechnologie – kde všude se dá použít tato revoluční technologie?

Nanotechnologie se stále více dostává do povědomí široké veřejnosti. Někteří lidé o ní vědí více, jiní méně, ale drtivá většina už o ní co to slyšela. Přibližme si trochu, co to vlastně nanotechnologie je. Jde o vědu, která zkoumá věci na atomární úrovni, což znamená ve velikosti nanometrů. Poprvé se pojem nanotechnologie objevil kolem roku 1969, éra moderní nanotechnologie se začala datovat kolem roku 1981.

Dnes již nanotechnologie získává stále větší popularitu a začíná se častěji využívat v produktech, aby změnila a usnadnila každodenní život lidí. Jednou z firem, která se zabývá nanotechnologií v produktech je společnost NanoProm. Ve své nabídce má několik typů produktů, které jsou využitelné na mnoho povrchů.

Nano věda mě široké možnosti použití. Velkou výhodou této revoluční technologie je, že dokáže změnit povrchové vlastnosti jednotlivých povrchů. O jaké povrchy přesně jde? Pojďme se na to podrobněji podívat.

Jedním z nejvíce používaných povrchů je sklo. Najdeme ho prakticky v každé domácnosti, je to naprosto běžná věc. Ať už jde o okna, zrcátka, stolky. Jak jsme zmínili výše, výhodou produktů vyrobených na bázi nanotechnologie je, že dokáží změnit povrchové vlastnosti. Platí to i pro skleněné povrchy. Po ošetření “nano produktem” bude sklo odpuzovat vodu, oleje či jiné tekutiny. Voda se na povrchu nerozlije, ale shlukuje se do kapek, které se snadno dají otřít. Odstraňování nečistot je také mnohem snazší. Je to díky neviditelné nano vrstvě, která zabraňuje kontaktu vody nebo nečistoty s povrchem, tím pádem se udržuje pouze na té vrstvě a tak je snadno odstranitelná.

Revoluční novinkou je také produkt, kterým dokážete ošetřit čelní sklo auta. Jde o tzv. Tekuté stěrače. Princip je stejný, čili na skle se vytvoří neviditelná vrstva, která bude odpuzovat vodu a nečistoty. V případě čelního skla jde ale o to, že ve větší rychlosti, což je cca 60-70 km/h bude odpor vzduchu odsouvat kapky pryč ze skla, čili nemusíte používat stěrače na autě, což je velkou výhodou.

Další oblastí, kde se využívá nanotechnologie je textilní průmysl. Díky této vědě budete moci ošetřit vaše oblečení či boty. I zde platí pár zásad. Tričko, kalhoty nebo bytový textil, který chcete ošetřit musí být nasákavý. Během impregnace musíte textil dostatečně promočit, aby získal požadované vlastnosti. V případě bot jde hlavně o plátěné boty. Impregnace není vhodná pro koženou obuv. Ošetřit je možné pouze broušenou kůži, čili kůži, která je schopna nasát vodu nebo tekutinu do sebe.

Při těchto površích se to zdaleka nekončí. Ošetřit můžete také plasty, lakované povrchy, dřevo, kámen, pórovité povrchy a mnoho jiného. Nanotechnologie nabízí také možnost kompletního ošetření auta. V nabídce naleznete produkty na ošetření čelního skla, laku auta, disků či textilních sedaček.

Jak vidíte, tato revoluční technologie přináší mnoho novinek a výhod, ne náhodou ji označují jako technologii 21. století. Navštivte stránky společnosti NanoProm a vyberte si ze široké palety produktů, kterými dokážete změnit svět kolem Vás.