Nahradí nás roboti? Nevypadá to! Coboti s lidmi spolupracují

Technický pokrok nezastavíme. Co bylo před 30 lety nepředstavitelné, považujeme dnes za běžné. Poběží technologie i nadále takovým tempem? Těžko říct. Rozhodně byste se toho ale neměli bát. Obavy, že roboti ovládnou svět a vezmou lidem práci, jsou zatím hodně vzdálené. Místo toho ve firmách začínají s lidmi spolupracovat.

Roboti vypomáhají ve spoustě firem, běžní lidé o tom jen nevědí a nejspíš by byli překvapení, kdyby takové roboty viděli. Pod slovem „robot“ si totiž spousta z nich představí stroj, který má téměř lidskou podobu. Možná za to mohou sci-fi romány a filmy, každopádně ve skutečnosti tomu tak není. V průmyslu objevíte spíš robotická ramena, která mohou připomínat maximálně ruku, nikoliv celé tělo. Přesto jsou tak mocná, jako kdyby je řídil celý mozek.

Coboti neberou lidem práci, oni s nimi spolupracují

Cobot je označení pro kolaborativního robota, tedy pro stroj spolupracující s člověkem. Nejde o žádnou novinku, koncept je známý už cca od roku 1995, kdy se nadace General Motors Foundation snažila vytvořit roboty, kteří by mohli bezpečně pracovat ruku v ruce s člověkem. Tehdy se jim to nepodařilo do takové míry, jak by si představovali, ale dnes už jde o naprosto běžnou věc.

Ptáte se, čím se coboti liší od běžných robotů? Klasický robot dělá svou práci na základě programu a nebere ohled na to, co se děje kolem něj. Proto jej obvykle najdete zavřeného v kleci, aby nemohl nikomu ublížit. Cobot naproti tomu nikde být zavřený nemusí. Lidi nezraní, dost často s nimi dokonce nějakým způsobem komunikuje – například jim podává hotové výrobky.

S cobotem si poradí v každé firmě

Coboti jsou navrhováni tak, aby byly využitelní i v menších firmách. Nečeká vás s nimi žádné zdlouhavé nastavování a programování, používat se dají už do hodiny od chvíle, kdy je rozbalíte. Programují se snadno, jejich prodejci vás obvykle rádi vyškolí – buď online, nebo osobně během pár desítek minut. Obecně se udává, že investice do cobota se firmě vrátí průměrně za 195 dní.

Nenahrazují lidi, vypomáhají jim

Najdou se úkony, v nichž coboti člověka nenahradí. Nejsou schopni samostatně uvažovat a ještě dlouho nebudou. Na druhou stranu existují situace, v nichž je použití techniky daleko rozumnější. Proč posílat zaměstnance do znečištěného prostředí, nechat je dělat nebezpečnou nebo nudně jednotvárnou operaci? Na tohle všechno lze přece využít coboty! Mohou obrábět ostré předměty či pracovat o víkendech a svátcích, kdy chtějí být zaměstnanci s rodinou.

Cobota si může pořídit každá firma

Samozřejmě ne úplně každá a ne do každé by se cobot hodil, nicméně obecně můžeme říci, že jsou dnes coboti cenově dostupní, a to i malým a středně velkým podnikům. O jejich rozšíření se stará například firma Universal Robots, která vybavila svou technikou třeba takové společnosti, jako jsou Continental, Orkla foods či Paradigm electronics. Mají skvělou řadu cobotů e-Series vyznačující se velmi rychlým nasazením do provozu. Robotická ramena z této řady jsou navíc velmi lehká, prostorově úsporná a dají se snadno překonfigurovat pro jinou úlohu. To vám dává možnost automatizovat širokou škálu manuálních úkonů. A nebojte, není třeba kvůli tomu trávit dlouhé hodiny učením se programování. Díky povedené technologii s 3D vizualizací zvládne cobota od Universal Robots nastavit a zprovoznit i člověk, který má naprosto nulové zkušenosti s programováním.

Univerzální roboti se denně používají ve více než 25 000 výrobních prostředí. Nenahrazují zaměstnance, spolupracují s nimi a majitelům přináší jen samé výhody. Nebývají nemocní ani unavení, nevadí jim monotónní činnost ani nebezpečné prostředí. O dalších podrobnostech se informujte přímo u společnosti Universal Robots.