Kvalitní autobaterie a nabíječky

Co je u auta zdrojem energie pro nastartování motoru? Je to autobaterie. Ta slouží i pro napájení spotřebičů v automobilu ve stavu, kdy je motor v klidu. Jakmile začne motor běžet, je baterie dobíjena alternátorem, aby byla připravena pro další použití. Alternátor dodává za chodu energii nejen motoru, ale také různým spotřebičům. Zátěž baterky do auta je dnes poměrně veliká. Obzvláště to platí v rušném městském provozu. Tehdy neustále zastavujeme a zase se rozjíždíme, popojíždíme na krátké vzdálenosti a než se motor pořádně zahřeje, jsme už v cíli. Jelikož se baterka nestihne sama pořádně nabít, často musíme přistoupit k jejímu nabití.

Jak zjistit stav baterie a jak ji dobít

K dodatečnému nabíjení baterek v autech slouží nabíječky autobaterií. Využijeme je i při poruše dobíjení. Vybít baterku v autě není vůbec nic složitého, stát se to může každému a je to hned. Stačí trochu zapomětlivosti a nepozornosti. Kdo nikdy nezapomněl vypnout autorádio nebo světla? Ráno pak přijdete k vozu a nemůžete nastartovat. K vybití přispějí i časté starty, krátké ujeté vzdálenosti a nepravidelný provoz auta. Vyskytnout se samozřejmě mohou i závady na dobíjecí soustavě nebo situace, kdy spotřebiče nadměrně odebírají proud. Dobíjení se často nevyhneme. A jak zjistit stav baterie? Pomohou nám testery akumulátorů. Poslouží k rychlé a efektivní diagnostice. Ovšem musí jít o kvalitní zařízení od renomovaného výrobce.

Pomocníkem v nouzi jsou startovací kabely

Pokud už nastala situace, že je baterie vybitá a nemáte čas ji dát na nabíječku, využijte startovací kabely, pokud je máte po ruce. Dají se koupit v různých obchodech, vybírejte specializované prodejny či eshopy, nikoliv pochybné výrobky na benzinových pumpách nebo v hypermarketech. U těch se může stát, že v případě potřeby selžou. Klíčové pro kvalitu jsou dostatečně silné měděné prvky a také svorky. U elektrických automobilů jsou baterie na jiném principu, vyhovuje jim hluboké vybití a opětovné nabití. Jedná se o trakční baterie, využívané třeba i u golfových vozíků, manipulační techniky nebo u lodí.