Kolik stojí 3D tisk? Platí se hodinová sazba

Technologie 3D tisku už dávno není ničím speciálním, co by se používalo pouze na vědeckých pracovištích. Svůj tištěný výrobek může mít doma kdokoliv. 3D tiskárny sice pořád ještě stojí spoustu peněz, takže se vám většinou nevyplatí kupovat si je domů, ale existují firmy, které vám vytisknou, co jen si budete přát.

Jestliže se v 3D modelování a tisku trochu vyznáte, můžete si sami zpracovat model a dodat ho ve formátu STL, OBJ či AMF. Pokud se řadíte mezi laiky, bude stačit zaslat technický výkres, nebo dokonce obrazně popsat vaši představu o výrobku. Profesionálové si s tím poradí. Mnoho modelů je také možné stáhnout z internetu, existuje několik portálů, které je shromažďují. V takovém případě ovšem nebudete mít originální výrobek.

Důležitý je i správný výběr materiálu

Samotný model je jedna věc, důležitý je ovšem také výběr materiálu. Princip je vždy stejný – materiál se taví a postupně se na sebe nanáší jednotlivé vrstvy taveniny, které tvrdnou.

Velmi často se používají materiály PLA (univerzální, tvrdý, ale nehodí se pro venkovní použití) a ABS (tuhý, houževnatý, dobře opracovatelný). Tiskne se však i z PET-G (odolný vůči nízkým a vysokým teplotám, nárazuvzdorný), FLEXI (silný, pružný, odolnost proti otěru) a NYLONu (pevnost, houževnatost a teplotní odolnost do 180 °C). Více informací o materiálech najdete na webu https://3d-tiskni.cz/brno/. Pokud si nejste jistí, jaký vybrat, odborníci vám poradí, co by se hodilo přesně pro vaši součástku.

Na cenu má vliv několik faktorů

Možná vás překvapí, že cena se vypočítává zejména podle délky tisku. Za hodinu tisku se platí fixní částka. Ve výsledné ceně je pochopitelně započítán i materiál, vaše požadavky na mechanické vlastnosti a přesnost. Orientační cenu lze říct až tehdy, když prozradíte, co přesně si přejete zhotovit. Zajímá-li vás, kolik byste zaplatili za 3D tisk, poptejte cenu na https://3d-tiskni.cz/brno/. Budete-li s nabídkou spokojení, zaplatíte zálohu a začne se tisknout.