Jak uklízet jednotlivé typy povrchů?

moderním bytě se nachází téměř více než třicet materiálů, které si žádají pravidelný úklid. Víte co, na který materiál použít, abyste zachovala jeho původní vlastnosti a nezničila jeho povrch, a tím jej neznehodnotila?

Na koupelové materiály, jako je sklo, akrylát, plast, litý mramor či keramické obklad, není vhodné používat písek. Pomocí něj by tyto povrchy mohly být jednoduše sedřeny či zmatněný. Řídit bychom se měli dle materiálů, které jsou v koupelně nejvíce namáhané, a to jsou především vany, sprchové kouty a umyvadla. Na ně použijte šetrné čisticí prostředky a také se řiďte radou prodejce.

Na skleněné povrchy je vhodné používat mycí prostředky, obsahující alkohol či čpavek. Mezi tyto produkty patří Mister Muscle, Clin, Reinex a Iron. Dobrým pomocníkem je rovněž utěrka z mikrovlákna, avšak ta určená na sklo má specifickou strukturu. Na leptaná a pískovaná skla pomůže pěna, jako je Power Activ. Když se pustíte do úklidu a doma nebudete mít žádný ze zmíněných přípravků, pomůže i ocet.

Na lesklé povrchy, jako je fólie a lak používejte měkkou prachovku. Je-li plocha znečištěná, použijte jemný vlhký hadřík se saponátem. Hlavně dbejte, aby neobsahovaly písek nebo jiné abraziva či organická rozpouštědla.

Na kamenný povrch, jako je dlažba, obklad stěn, vany, dřezy, umyvadla a jiné dekorativní doplňky. Mycí prostředky používané na přírodní kámen nesmí obsahovat mýdlo, protože na něm vytvářejí šmouhy. Daný čisticí prostředek se volí na základě složení kamene.

Dřevo a dýha se čistí hlavně hadříkem navlhčeným v mýdlovém čističi, poté se otře vlhkým hadrem s čistou vodou a utře se dosucha.

Plastový nábytek či rámy z plastových oken nemyjte abrazivy ani organickými rozpouštědly, jako toluen, benzin a aceton. Používá se drsná strana houbičky na nádobí nebo utěrka z mikrovlákna.