Jak dělíme hypotéky

Hypotéka není jen jedna, existují různé typy a také různé kritéria, podle kterých hypotéky dělíme. Na základě těchto kritérií si pak můžete snadnější vybrat hypotéku také pro sebe. Pokud se právě zajímáte o hypotéky a snažíte se najít nejlevnější hypotéka, určitě vás budou zajímat také tyto informace.

Hlavním kritériem, podle kterého hypotéky dělíme, je účel využití hypotečního úvěru. Hypotéky pak dělíme na:

  • účelové

Klasická hypotéka patří mezi účelové úvěry a je možné je použít pouze na financování bydlení (nákup, stavba, rekonstrukce, modernizace, oprava nemovitosti, apod.). Veškeré podmínky ohledně čerpání úvěru jsou stanoveny předem.

  • neúčelové (tzv. americká hypotéka)

Neúčelová hypotéka je v podstatě běžným neúčelovým úvěrem, který lze využít na cokoliv. Jediné, co ji se skutečnou hypotékou spojuje, je zajištění úvěru nemovitostí. Půjčku lze tedy použít na nákup vozidla či k zaplacení studií vašich děti v zahraničí.

Hypotéky můžeme také rozlišit dle maximální možné výše úvěru, která závisí na hodnotě zastavené nemovitosti. Klient pak může získat 60 až 100 %, přičemž 100% jen ve výjimečných případech. U neúčelových úvěrů (americká hypotéka) se maximální výše hypotéky pohybuje kolem 60 %, u účelových je možné získat více, zpravidla od 70 do 80 %.

Další častým dělením hypotečních úvěrů je způsob splácení, který může být:

  • anuitní – výše měsíční splátky se po dobu úvěru nemění
  • progresivní – výše měsíčních splátek se po dobu úvěru postupně zvyšuje, vhodné pro lidi, kteří počítají s nárůstem příjmů
  • degresivní – výše měsíčních splátek se po dobu úvěru postupně snižuje, vhodné pro lidi, kteří např. plánují rodinu a potřebují postupně snižovat zátěž rodinného rozpočtu

Hypotéky je také možné si sjednat ve výhodných kombinacích s dalším produkty jako je např. stavební spoření nebo životní pojištění. Klient pak bance splácí úroky z jistiny hypotéky, která se nemění, a na kombinovaném produktu si ukládá peníze. Poté může hypotéku nebo její část jednorázově splatit.