I sportovci a děti musejí být na komunikacích vidět

Turistika, cyklistika, motorismus, jogging, nordic walking jsou oblíbenými sporty u aktivních jedinců i těch, které baví pohyb nebo si chtějí utužovat své zdraví. Pro jednotlivé aktivity jsou potřeba patřičné sportovní pomůcky, běžecká nebo turistická obuv, prodyšné, a přesto nepromokavé oblečení, v případě delších túr dostatek tekutin a energeticky výživné stravy. Pro zvýšení bezpečnosti při pohybu na komunikacích i za snížené viditelnosti je třeba vybavit se i reflexními prvky – vestou, pásky, nášivkami, viditelnými body na oblečení a batůžcích.

Vyhláška připomíná povinnost vybavení se reflexními prvky při setmění a v noci

Reflexní vesta je potřebnou pomůckou, která nic neváží, snadno se složí do kapsy, batohu nebo kapsy na bicyklu. Opomenutím důležitého bezpečnostního prvku sportovci riskují své zdraví, život, a ještě mohou způsobit nepříjemnosti ostatním účastníkům silničního provozu. Nemluvě o platné vyhlášce, která dokonce přikazuje každému chodci či cyklistovi za setmění a v noci být vybaven dostatečnými viditelnými reflexními body. Komu reflexní vesta překáží při pohybu, může si na rukávy nebo nohavice našít reflexní pásky.

Nezapomínejte hlavně na bezpečnost nejmenších účastníků silničního provozu

Reflexní pásky lze pořídit i ve variantě, již lze přizpůsobit každému oblečení. Pásky, nášivky, odznaky, odrazky se dají přilepit pomocí magnetu, suchého zipu nebo spínacího špendlíku na nutné sportovní potřeby a oblečení. Důležitou součástí turistických výprav i obyčejného pohybu po městě, jejichž účastníky jsou hlavně děti, jsou rovněž dětské reflexní vesty. I velmi malé děti, předškoláci a batolata, se musejí vybavit bezpečnostními prvky – ideálně vestičkami, s nimiž budou dobře vidět. Malé děti jsou kvůli své malé výšce i rozpustilému chování snadným terčem neopatrných motoristů, motorkářů a cyklistů. I pro pedagogický sbor samotný, který se vydává s houfem děcek na výlet, je praktičtější, když všechny svěřence vidí, má o nich přehled a lépe se dopočítá, kolik dětí skutečně s sebou na výpravě má.