Dřevostavby, úsporné bydlení i pro Vás

Pokud se ptáte, proč je v dnešní době moderní a ekonomičtější stavět rodinný dům stylem dřevostavby, pokusím se Vám tento styl přiblížit mým úhlem pohledu. Mnoho z nás o tom sní nebo dokonce už i buduje základy na své vlastní bydlení. Na svůj rodinný dům, kde si budou třeba jednou hrát Vaše děti, na Vámi postaveném pískovišti, houpačkách a budete společně sázet stromky, pečovat o celou zahradu a také o společný dům a po letech si tam budou hrát Vaše vnoučata. Se stavbou dřevostaveb jsme o něco málo pozadu než třeba v jiných státech Evropy, ale je nutno konstatovat, že i mezi českými lidmi se dřevostavby začínají těšit velké oblibě, hlavně kvůli pořizovacím nákladům a také tomu co je schopna stavba v budoucnosti ušetřit na spotřebě při vytápění domu. Navíc dřevo je jedním z nejsnadněji zpracovatelným stavebním materiálem a jeho výhody jsou nesporné v mnoha směrech.

Dřevostavba - bungalov z řady projektů Ametyst 124Dřevostavby jsou samozřejmě z té největší stavební části podílu stavebních prvků ze dřeva. Díky moderním postupům stavby a dostatečnému tepelnému izolování jsou tyto stavby označovány za nízkoenergetické. Nejpoužívanějším je smrkové dřevo. Nakonec tradice použití dřeva sahá i v naší historii pěkných pár desítek let nazpět, kdy vídáme dodnes roubenky, které můžete vidět v menších vesničkách třeba podél silnic nebo někde v horských oblastech na svahu. Tyto stavby se vyznačují střechou vysazenou na stropních trámech, které jsou zdobené. Sruby se zase vyznačují tím, že se staví nejčastěji z celých kmenů stromů a to samozřejmě již z opracovaného dřeva. A konkrétně na tento typ dřevostavby  ponejvíce narazíte v lese, volné přírodě kam svým vzhledem zapadnou. Použití dřevěných prvků vídáme i u hájenek, ale i moderních horských chat nebo dokonce penzionů.

Další jsou tzv. sendvičové stavby, které jsou dnes nejrozšířenější formou moderní výstavby. Dřevostavby stavěné těmito technologiemi již můžeme vidět na místech, kde vyrůstá nová výstavba rodinných domů, ale i ve městech jako styl rodinného domu. Tyto dřevostavby obecně mají dle mého názoru velké výhody. Jsou nízkoenergetické, protože se při jejich výstavbě používá mnohem lepší tepelně-izolační systém, než známe ze staveb z jiných stavebních materiálů. Dřevostavby šetří za vytápění celého domu, a co si budeme nalhávat, kvůli vytopení zděné stavby někde v horách si můžete sáhnout docela hluboko do kapsy. Další výhodou je určitě ekologičtější stavební materiál. Hlavně nezůstane spousta suti a třeba betonových odštěpů a jiného stavebního materiálu.

A určitě dalším výhodným bodem jsou pořizovací náklady. Dřevostavba je obyčejně méně nákladnou stavbou než stavba zděná. Ovšem záleží, jaké máte na stavbu nároky, kolik plánuje pater Vašeho rodinného domu, kolik má Vaše domácnost členů, kteří budou stavbu užívat a také zda bude přistavěna garáž apod. Ale jedním z bezkonkurenčních měřítek u dřevostavby je rychlost výstavby a nastěhování se a také relativní neomezenost ve stavění. Běžně se dřevostavba dá postavit i za tři měsíce. Se stavbou rodinného domu tohoto typu nemusíte čekat na jaro. O zahájení výstavby dřevostavby nerozhoduje v takové míře počasí, jak to známe u staveb zděných. A hlavně tyto domy nepotřebují téměř žádnou údržbu. Můžete svůj čas, který byste jinak věnovali běhání kolem stavby zděné, využívat efektivněji pro svůj volný čas, přátele a rodinu.

Dřevostavby, jsou vlastně Vaší investicí v bydlení budoucnosti. Je asi jen otázka času, kdy se toto stavění rozšíří natolik, že už nebudeme vůbec potřebovat zděné stavby, jako je tomu třeba v USA. Ráda sleduji pořad, kdy starý dům je zbořen a na jeho místě za pár týdnů stojí zbrusu nový, moderní a vybavený tak, že mě občas přecházel zrak.

Firma Spirax s.r.o. nás provedla celým procesem od stavební ohlášky, přes potřebná povolení, projekt nad kterým jsme strávili dost času, ale vyplatilo se. Máme svůj dům přesně podle svých potřeb a tak jak jsme si ho představovali. Bydlíme již 4 rokem. Naši známí již staví 3 roky zděný dům svépomocí a vidíme, že před sebou mají ještě hodně práce a je to myslím pro ně lopocení. Tráví na stavbě víkendy, čas po práci a tak jim stavba roste hodně pomalu. My jsme si jen převzali klíče od stavby, nastěhovali jsme nábytek a začali se věnovat zahradě. Dnes už máme kolem domu krásnou zahradu a užíváme si jak pobytu venku tak i uvnitř dřevostavby.

Pavla Mráčková, Kladno