Bezpečně autem i v zimních měsících

Tak nám začala ta pravá zima. Nepodceňujte přípravu vašeho vozidla a vyvarujte se tak problémům, na které byste v mrazivých dnech mohli snadno narazit. V tomto článku vás v několika ve stručnosti seznámíme s věcmi, na které byste měli myslet, než začnou pořádné mrazy.

Nemrznoucí směsi

Myslete na kontrolu elektrolytu v akumulátoru a na nemrzoucí kapalinu do ostřikovačů. Doporučujeme také rozmrazovač zámků, který se vám může hodit pokaždé, když se vrátíte v obzvláště mrazivém dni k autu. Samozřejmě jej musíte mít u sebe, ne uvnitř automobilu. V takovém případě je i tento rozmrazovač zbytečný. Zjistěte si také bod varu brzdové kapaliny a bod tuhnutí chladící kapaliny (u té se většinou pohybuje okolo -25° C). Pokud budete vaši zimní přípravu provádět důkladně, určitě se vám vyplatí nákup přípravků proti námraze oken, díky nim tak budete moci odjet mnohem dříve a pohodlněji.

Smetáčky, lopatky, škrabky a jiné

Tyto pomůcky se někdo považuje jako maličkosti či zbytečnosti, ale v mrazech mohou značně ulehčit odjezd. Proto určitě djbete také na to, aby součastí vaší výbavy byla šrabka na led, lopatka, smetáček nebo gumové podlážky které mohou posloužit třeba pro nouzový odjezd. Zkontrolujte také světla pro denní svícení a veškerá další světla vozidla, jelikož v zimě se rapidně zhoršuje viditelnost.

Sněhové řetězy

Pokud se pohybujete ve více zasněženém nebo zledovatělém terénu, obzvláště pak v horských oblastech, určitě neopomeňte na sněhové řetězy. Sněhové řetězy se nasazují na hnací kola, což jsou ve většině případů ta přední. Dopředu si zjistěte rozměry vašich kol, jelikož sněhové řetězy se umisťují po celém obvodu kola a je potřeba zvolit správné rozměry řetězů.

Zimní pneumatiky

Přezutí letních pneumatik na zimní je naprosto zásadní věc, kterou byste měli udělat těsně předtím, než přijde chladné období. Zimní pneumatiky obsahující měkčí směs, která zlepšuje ovladatelnost vašeho vozidla na zasněžené a zledovatělé vozovce. Dejte si pozor na hloubku dezénu, který musí dosahovat minimálně čtyř milimetrů. Cena zimních pneumatik se pohybuje okolo čtrnácti set korun a více a pokud se neřadíte mezi domácí automechaniky, můžete si nechat vyměnit kola v autoservise. Výměna vyjde zhruba na 500,- Kč, ale vždy záleží na ceníku daného autoservisu.

Nepodceňujte proto zimní přípravu vašeho automobilu. Jedině poctivou přípravou si ulehčíte práci a ušetříte mnoho času.