Získat nebankovní půjčku na Slovensku je sice těžší, zato je však oproti té české mnohem výhodnější. Přísný zákon zná úrokový strop, který musí respektovat všichni ti, kteří chtějí půjčovat.

Kolik za půjčky platí Slováci
Představte si, že by i v České republice platil tak přísný zákon na spotřební úvěry jako na Slovensku. Nebankovní subjekty by ho museli respektovat jinak by přišli o licenci. Úrok by tak byl maximálně ve výši dvojnásobku průměrného bankovního úroku, který je v současnosti na průměrné úrovni cca 8% p.a. To znamená, že úrok nebankovek by se tak mohl pohybovat na maximu 16% p.a. Umíte si takový scénář představit.
Výhodný úrok = těžší dostupnost
Vše dobré já i na něco špatného. Nízké úrokové stropy by znamenaly pro množství nebankovních subjektů konec. Na Slovensku odešly téměř všechny nebankovní subjekty, které poskytovaly půjčky v hotovosti nebo tzv. půjčky před výplatou, při kterých se úroková sazba může šplhat až do výšek 100% – 200% p.a. Protřídění trhu a přísnější podmínky by měly na svědomí nedostupnost půjček pro nižší vrstvy spotřebitelů jako jsou matky na mateřské dovolené, invalidní důchodci nebo nezaměstnaní.
Přežil by jen nejsilnější
Jak vidíme na příkladu ze Slovenska, kde zůstalo na trhu jen několik nebankovních subjektů. Mezi nejžádanější a nejvýhodnější půjčky tam patří již dlouhodobě „pôžičky od Ammado„. Nízká úroková sazba patří již dříve do bankovní sféry a návštěvníci finančního portálu mají možnost ušetřit to, o čem se u nás ani nesní. Pokud by podobný scénář nastal i u nás, znamenalo by to revoluci a tuhý boj o přežití nebankovních subjektů.