Provozní kapaliny jsou základem spokojené jízdy

Provozní kapaliny jsou nezbytnou součástí všech automobilů a tak jak člověk nemůže žít bez krve, tak nemůže být auto provozováno bez provozních kapalin.

Brzdová kapalina

Brzdová kapalina by se správně měla měnit každý druhý rok. Je to velmi důležitý prvek automobilu, který přispívá k bezpečné a poklidné jízdě. Motoristé to však často zanedbávají. Důvod, proč pravidelně měnit brzdovou kapalinu je prostý. Brzdová kapalina má jednu velkou nevýhodu, že na sebe váže vodu. Bod varu vody je 100 ⁰C, nicméně bod varu funkční brzdové kapaliny je  230 až 330 ⁰ C. Při brzdění snadno teplota brzdové kapaliny dosáhne teploty nad 100 ⁰C a voda se začne odpařovat, čímž vznikne stlačená pára, kvůli které se zhoršují brzdné účinky.

Podle bodu varu se dělení brzdové kapaliny na několik kategorií, které se značí jako DOT 3, DOT 4 a DOT 5.1, které jsou vyrobeny na bázi etylenglykolu. Existuje také brzdová kapalina DOT 5, která je vyrobena na silikonové bázi. DOT 3, 4 a 5.1 lze vzájemně mísit, avšak nemůžeme je mísit s kapalinou DOT 5.

Brzdová kapalina také musí splňovat určitou viskozitu, která odpovídá konstrukci brzd. Viskozita by měla zůstat konstantní, a to i v případě výkyvů teplot při brzdění. Celkově má být kapalina odolná vůči  teplotnímu namáhání a také nesmí podléhat korozi. Nová vozidla jsou v dnešní době většinou vybavena inteligentními systémy  ESP, DSC a mnoha dalšími, tím pádem potřebují speciální brzdovou kapalinu, která má řidší konzistenci, díky čemuž rychleji pracuje i při nižších teplotách. V takovém případě není vhodné využít běžnou brzdovou kapalinu, která může mít za následek zhoršení brzdného účinku, a tím pádem může zapříčinit dopravní nehodu.

Motorové oleje

Motorové oleje jsou věčné téma mezi všemi motoristy a jsou obklopeny řady mýtů, nepravdivých informací či polopravd. Častým problém, respektive chybou je, že si motoristé pletou označení motorových olejů. 15W40 je minerální olej, 10W40 je polosyntetický a olej 5W40 je plně syntetický. V žádném případě tomu nevěřte, protože to vůbec není pravda. Ani řeči o tom, že číslo před „W“ znamená kvalitnější olej a delší životnost. Písmena a číslice totiž pouze říkají uživateli, při jakých teplotách je olej plně použitelný. Motorový olej s označení 5W umožní bezproblémové startování při teplotě – 40 ⁰C. Čísla za písmenem W nám říkají, jak je olej přizpůsoben při vysokých teplotách. Čím vyšší je hodnota, tím je olej přizpůsoben vyšším teplotám.

Mnoho řidičů si nechává měnit motorový olej v autoservisech, aby si ušetřili starosti. V autoservisech mají více olejů, které splňují různé normy, akorát může být rozdíl v ceně, a to především kvůli značce oleje. Někdy si můžete dovézt i svůj vlastní motorový olej do servisu, který Vám následně nalijí do auta, ale je potřeba si tuto informaci předem zjistit.

U nás patří mezi nejčastěji používaný olej 5W40, který je svými vlastnostmi vhodný pro využívání v daných klimatických podmínkách.

Efektivitu oleje můžeme zjistit pomocí evropské normy ACEA nebo americké normy API.

Důležité jsou také mazací schopnosti olejů a protioděrové a protikorozní přísady obsažené v olejích. Motorový olej musí mimojiné chránit motor před korozí a udržovat jej v čistotě. Proto obsahuje také detergentní látky. Disperzantní látky slouží k uvolňování nečistot a brání jim, aby se držely v motoru. Motorový olej musí obsahovat antioxidanty a nesmí měnit vlastnosti plastů, se kterými přijde do kontaktu, aby nedošlo k poškození nebo také zničení motoru.

Olej velkou měrou ovlivňuje bezpečnost jízdy a množství vyprodukovaných emisí daného automobilu.