Auto v zimě vyžaduje zvýšenou péči

Víte, jak nejlépe pečovat o svého plechového miláčka v zimě? Čemu věnovat pozornost a co neopomenout? Pojďme si společně zopakovat základní informace o péči auta v zimních měsících.

Zimní pneumatiky jsou základ, ale ne vždy povinnost

Pokud patříte k řidičům, kteří již v koncem října panikaří a hledají zimní pneumatiky na své plechové miláčky, tak můžete zůstat v klidu. Zimní pneumatiky nejsou vždy povinné, záleží na povětrnostních podmínkách. Podle §40a silničního zákona musí zimní pneumatiky zůstat na voze až do 31. března.  V silničním zákonu ale také zjistíme, že v období od 1. listopadu do 31. března je povinné mít zimní pneumatiky pouze v případě, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námrazy, a v případě, že k takové situaci dojde během jízdy.

Zimní pneumatiky tedy nemusíte nasazovat hned v prvním listopadovém dni. Můžete je nechat ještě chvíli odpočívat. Pokud nemáte dostatek místa pro uložení nových nebo naopak starších pneumatik, vyzkoušejte stojan na pneumatiky. Ten vám zajistí bezpečné uložení pneumatik a ušetří prostor ve vašem sklepě či garáži. Stojany na pneumatiky se vyrábí ve verzi na zeď nebo také na zem.

Je libo rozmrazovač či škrabka na sklo?

Když nasněží, nezapomeňte odstranit sníh z kapoty, včetně oken a také střechy. Velké kusy sněhu, pokud jsou ještě zmrzlé, mohou nadělat více škody než užitku. Mohou například sjet při jízdě ze střechy na čelní sklo. Pro odstranění ledu můžete použít rozmrazovač skel nebo běžnou škrabku na sklo. Rozmrazovač skel je rychlý a velmi účinný. Použít jej můžete na veškerá skla nebo také na světlomety i zpětná zrcátka. Jeho použití je velmi jednoduché, rychlé a oproti škrabce se nebudete tolik namáhat.

Věnovat pozornost by se mělo také zimní směsi do ostřikovačů. Doporučujeme rozmrazovače do – 20 až -20 °C, a to hned z několika důvodů. Především proto, že přes noc teplota klesá k velmi nízkým teplotám, což může mít za následek zamrznutí a následné nepříjemnosti při jízdě se špinavým předním sklem.

Jsou vhodná světla pro denní svícení i přes zimu?

Od roku 2006 je povinné svícení po cellý den. Mnoho z řidičů si však neuvědomuje, že se musí brát ohledy na vnější podmínky a zvolit vhodné osvětlení vozidla. Takže i v případě, že jsou použita světla pro denní svícení, a je vše z hlediska zákonů správně, může dojít ke snížení bezpečnosti na komunikaci a následnému riziku dopravní nehody. A proč tomu tak je? Světla pro denní svícení nejsou příliš praktická do zimního období proto, že jsou málo viditelná, a nesplňují tak svítivost, která je při sněžení velmi důležitá.

Za snížené viditelnosti, kdy například sněží, jsou řidiči povinni použít potkávací nebo tlumená světla. Jedná se o déšť, sněžení, šero, a také soumrak. Pokud se vám při nastartování automaticky zapnou světla, včetně zadních, jste bez starostí, neboť je vaše auto dostatečně osvětleno pro zimní období a období, které je nepříznivé z hlediska viditelnosti. Pokud musíte zapnout světla otočením vypínače nebo vlastníte automobil se speciálními světly, buďte pečliví, opatrní a mějte na mysli bezpečnost vás i okolí. Zdraví máme jenom jedno a musíme si ho chránit.

A proto přejeme mnoho šťastně najetých kilometrů